kasik.gen.tr https://www.kasik.gen.tr Kasık, Kasık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kasik.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Bel Ve Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/bel-ve-kasik-agrisi.html Wed, 21 Nov 2018 11:50:15 +0000 Bel ve Kasık Ağrısı; Genelde bel ağrısıyla birlikte kendini gösteren kasık ağrılarına ya da şöyle diyelim bu iki ağrının bir arada bulunması durumunda çok ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu sorun hemen hemen h Bel ve Kasık Ağrısı; Genelde bel ağrısıyla birlikte kendini gösteren kasık ağrılarına ya da şöyle diyelim bu iki ağrının bir arada bulunması durumunda çok ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu sorun hemen hemen herkeste görülmese de azımsanamayacak kadar kişide bir arada görülmektedir. Fakat oluşan kasık ağrıları düşük derecede olduğu için dikkate alınmamaktadır. Bu ağrılar önemsiz olarak görüldüğünde ilerde büyük problemlere sebep olmaktadır. Nedensiz ağrı olamadığından. Vücutta oluşan her ağrının mutlaka bir sebebi vardır. Burada uzmanlar tarafından tavsiye edilen. Bel ve kasık ağrısı olan bireyin kesinlikle ağrı kesici haplar kullanmaması yönündedir. Çünkü ağrılar ağrı kesiciyle dindirilmesi. Sadece kişiyi rahatlatır ve ağrı içten içe kişide sıkıntılara yol açar. Bu nedenle bu tür ağrıları olanlar mutlaka uzman bir hekime görünmeleri gerekmektedir.

Bel ve Kasık Ağrısı Tanımı; 

Kasık, vücudumuzda üç ayrı uzvun birleşim noktası olan önemli bir bölgedir. Uyluk, karın ve bacakların birleşimi olan kasık bölgesinin yapısı da oldukça karmaşıktır.  Bu nedenle kasıkta oluşan ağrıların sebebi tam olarak bulunması biraz zor olmaktadır. Bu üç bölümün birleştiği bölgenin ağrıları genel olarak kasık olarak adlandırılan yerde hissedilmekte olduğu gibi belde oluşan ağrılarda kasık bölgesinden kaynaklı da olabilmektedir. Bazen belde oluşan fıtık gibi kasıkta da fıtık oluşması mümkündür. Hatta kasıkta oluşan fıtığın ilerlemiş hali gözle görülür şekilde vücutta şişliklere neden olmaktadır. Bu rahatsızlık kasıklarda oluşan ağrıların birçok nedenin yanında bir tanesi olabilir. Bu sadece belle alakalı olmayıp bunun yanında bazen idrar yolları, bağırsaklar, bacaklardan kaynaklanan ağrılar, kaslardan dolayı ortaya çıkan ağrılar neden olabilmektedir. Belden kaynaklanan kasık ağrılarının sebebi genelde omurgadan kaynaklıdır. Bazen bel fıtığının ağrısı bile kasıklara vurarak kişinin yaşam kalitesini kısıtlamaktadır. Bu nedenden dolayı meydan gelen kasık ağrılarının sebebini kişi belle ilgili olduğunu düşünememektedir. Çünkü bel ve kasık birbirinden ayrı olarak düşünülür. Oysaki bir şekilde bağlantısı bulunmaktadır.

Bel ve Kasık Ağrısı Tedavisi; 

Yazının başında da belirttiğimiz gibi vücutta oluşan en ufak ağrı bile büyük sorunlara yol açabilmektedir. Belde ani hareketlerle, yanlış egzersizlerle, soğuk zeminde yatma, yanlış yatak seçimi ile oluşan ağrılar nadiren kasıklara da vurmaktadır. Bu sebeplerin içerisinde genellikle soğuktan kişinin kendini koruması gösterilmekte soğuğa maruz kalan beden kasık ağrılarına neden olmaktadır. Böyle durumlarda kişi bol bol sıvı tüketmeli ve doktor onaylı ağrı kesici kremler ve bel korseleri kullanabilir. Bel ağrısı ve kasık ağrısını gidermek sadece bel ağrısını gidermekten daha zordur. Nedeni ağrı yayılarak bölgede toplanmamıştır. Bu sebepledir ki ağrıyı azaltmak zordur fakat birey ağrıyan bölgelere sıcak su torbasıyla kompres uygulamalar ve el masajları yaptırarak rahatlama sağlayabilir. Bu gibi durumlarda evde kolay tedavi yöntemlerini uygulamaktan kaçınmayınız.
Bel Ve Kasık Ağrısı
Bel ve Kasık Ağrısı Nedenleri; 

Bazen belden kaynaklandığı düşünülen kasık ağrılarının nedenleri farklı olabilir. Çünkü kasıktaki ağrının birçok nedeni olabilmektedir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey uzman bir doktora muayene olmaktır. Genellikle kasık ağrıları ve bel ağrıları kadınlarda çok fazla olmaktadır. Kadınlar anatomik olarak dengesiz ev işlerini yaptıkları için bel ağrısı kaçınılmaz olmaktadır. Kadınların adet günlerinde kasık ağrısı oluşması ihtimal dahilindedir. Bu tür ağrılar bel ağrıları ile irtibatlandırmak doğru değildir. Erkeklerde oluşan Bel ağrılarının sebebi ise genellikle iş yerlerinde devamlı oturarak çalışmak ya da devamlı ağır işler yapmak gibi nedenlerden o]]> Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi https://www.kasik.gen.tr/kasikta-lenf-bezi-sismesi.html Thu, 22 Nov 2018 04:31:13 +0000 Kasıkta lenf bezi şişmesi; bir çok nedenle oluşmaktadır. Kasıkta lenf bezi şişmesi kasık bölgesinde bir problem olduğu anlamını taşımaktadır. Lenf bezleri çoğu zaman enfeksiyondan kaynaklı şişmektedir. Kasıkta Kasıkta lenf bezi şişmesi; bir çok nedenle oluşmaktadır. Kasıkta lenf bezi şişmesi kasık bölgesinde bir problem olduğu anlamını taşımaktadır. Lenf bezleri çoğu zaman enfeksiyondan kaynaklı şişmektedir. Kasıkta lenf bezi şişmesi genellikle vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin iyi çalıştığının göstergesidir. Lenf bezleri vücudun hemen hemen her bölgesinde bulunmaktadır. Boyun, kulak arkaları, koltuk altı, karın, kasık ve daha birçok bölgede lenf bezleri yaygın bir şekilde vücutta bulunmaktadır. Lenf bezi  lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin parçasıdır. Lenfatik sistem, lenf sıvısı, lenf düğümleri, lenf damarları ve lenf bezlerinden oluşmaktadır. Lenfatik sistem, doku ve hücrelerdeki artık ve zararlı maddeleri toplamaktadır. Lenf bezleri bir nevi bağışıklık sistemi organıdır. Kasıkta lenf bezi şişmesi 1 cm çapından küçük ise şişkin olan bölge üzerinde kızarıklık oluşmuş ise enfeksiyondan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca enfeksiyon kaynaklı lenf bezi şişmesinde şişkinlik oluşan bölgeye hafif baskı yapıldığında acı ve ağrı hissedilmektedir. Fakat kasıkta lenf bezi şişmesi 1 cm çapından daha büyük ise ve belli bir bölgede değil ise yaygınlaşarak büyüyor ise bu durum vücutta tehlike oluştuğunun göstergesidir. Kasıktaki lenf bezi ağrısız ve acısız ise şişkinlik sert bir kitle halinde ise kanser belirtisi olabilir. Kasıkta veya vücudun herhangi bir yerinde lenf bezi şişmesi yaşanıyor ise ve bu şişkinlik 1 cm çapından daha büyük ise mutlaka doktor kontrolü gereklidir ve ihmal edilmemelidir.

Kasıkta lenf bezi şişmesi nedenleri:

Bölgesel enfeksiyon: Kasıkta lenf bezi şişmesi, bölgesel enfeksiyon oluşumundan kaynaklanabilir. Bacak ve kalça bölgelerinde bir yara var ise ve bu yara enfeksiyon almış ise kasıkta lenf bezi şişmesi görülebilir.

Enfeksiyon mononükleoz: Kızamıkçık, kızamık, enterovirüs, adenovirüs gibi viral enfeksiyonlar lenf bezlerinde şişmeye neden olabilir.

Toxoplazma hastalığı : Hayvan dışkılarından insanlara bulaşan bir mikrop toxoplazma hastalığına sebep olur ve lenf bezlerinde şişme oluşmasına neden olmaktadır.

Bacak ve kasık bölgesinde yaralanma: Bacak ve kasık bölgesinde oluşan yaralar ucu açık bir şekilde iken enfeksiyon alması kasık lenf bezi şişmesine neden olur.

Cinsel organda açık yara olması: Yine cinsel organda herhangi bire nedenden dolayı yara oluşumu var ise kasık bölgesine çok yakın olduğu için kasıkta lenf bezi şişmesi sebepleri arasında yer alan unsurlardandır.

AIDS: Kasık lenf bezlerindeki şişme tüm vücuda yayılmış durumda ise AIDS olma şüphesi üzerinde de durulmaktadır.

Kanser çeşitleri: Şişen lenf bezleri hızlı bir şekilde büyüyor ise ve yaygınlaşıyorsa kanser şüphesi oluşmaktadır. Kasıkta lenf bezi şişmesi elle tutulur büyüklükte olup ağrı yada acı hissedilmiyorsa kanser tetkikleri yapılmalıdır.

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi
Kasıkta lenf bezi şişmesi enfeksiyondan kaynaklı ise:
 • Şişkinlik oluşan bölgede ağrı ve acı olması
 • Kasıktaki lenf bezi şişliğinin son zamanlarda belirmiş olması
 • Şişkinlik olan kısımın üzerinde kızarıklık ve iltihaplanma olması
 • Enfeksiyon kaynağının gözle görülür olması
 • Şişkinliğin muayenede yumuşak bir yapıya sahip olması
Kasıkta lenf bezi şişmesinin kanser kaynaklı ise:
 • Hastanın yaşı 40 üzerinde ise
 • Kasıktaki lenf bezi şişkinliği haftalardır var ise
 • Şişkinlikte ağrı ve herhangi bir acı yok ise
 • Şişkinlik sert bir kitle halinde ise
 • Hasta sigara ve alkol kullanıyor ise
 • Şişkinliğin şekli birbirine yapışık gibi duran lastik gibi bezeler halinde ise
]]> Bayanlarda Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/bayanlarda-kasik-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 09:57:54 +0000 Bayanlarda kasık ağrısı; tek bir sebebe bağlı olarak gelişen ağrılar değildir. Karnımızda bir çok organ olduğundan dolayı ağrıların birçok sebebi olabilir. Kasık bölgesinde çalışan 5 kas, bacakların hareket etmesini sa Bayanlarda kasık ağrısı; tek bir sebebe bağlı olarak gelişen ağrılar değildir. Karnımızda bir çok organ olduğundan dolayı ağrıların birçok sebebi olabilir. Kasık bölgesinde çalışan 5 kas, bacakların hareket etmesini sağlar. Bu ağrılar sadece bayan hastalıkları ve cinsel organdan dolayı oluşmaz. Bağırsaklar, idrar yolları, iskelet sistemi gibi sebeplerden dolayıda bayanlarda kasık ağrıları oluşabilir. Özellikle bayanlarda kasık ağrısı gebelik zamanı çok sık görülür. Bu ağrılar ani ve şiddetli veya sürekli hafif orta şiddetli olabilir. 

Bayanlarda kasık ağrıları oluşumu sebebi şu şekildedir;
 • Bayan üreme organında iltihap veya apse oluşumundan kaynaklı kasık ağrıları oluşabilir.
 • Yumurtalık kisti: Her ay bir yumurta kesesi oluşur. Bu kesenin içi kan ile dolması sonucu kist oluşur. 
 • Yumurtlama sırasında çoğunlukla bayanlarda kendini kramp ağrısı şeklinde gösterir.
 • Myom: İçindeki doku temizlendiğinde ani ve şiddetli kasık ağrılarına yol açar. 
 • Endometriozis
 • Rahim ve tüplerdeki enfeksiyon: Aniden başlayan kasık ağrılarına ve ateşe sebep olur. Hidrosalpenks burkulduğunda ağrıların şiddetlenmesine sebep olur. 
 • Adenomyozis: Adet ağrısı ve aşırı adet görmeye sebep olduğundan bayanlarda kasık ağrısına sebep olur. 
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • İdrar yollarında taş veya kum oluşması bayanlarda kasık ağrılarına neden olur.
 • Apandisit
 • Gebelik zamanında rahim büyümesi ve bağların gerilmesinden kaynaklı kasık ağrıları
 • Fıtık
 • Gebelerde düşük veya düşük tehlikesi olması durumunda bayanlarda kasık ağrıları oluşur.
 • Normal veya sezeryan doğum sonrası oluşabilir.
 • Cinsel ilişki veya sonrasında oluşabilir. Bu gibi durumlarda doktora tedavi olunmakta fayda vardır.
 • Adet ağrısı: Bu ağrılar yaş ilerledikçe ve doğumdan sonra daha azalan kasık ağrılarıdır. 
 • Rahim ağzı daralmaları kasık ağrılarına sebep olur.
 • Karın ön duvarının zorlanmasından kaynaklı bayanlarda oluşan kasık ağrıları oluşabilir.
 • Kabızlık
 • Bel fıtığı
 • Psikolojik rahatsızlıklar, depresyonlar, uykusuzluk
Bayanlarda kasık ağrılarının tam anlamı için ise;
 • Ultrasyon
 • MR
 • İlaçlıı bağırsak filimi 
 • Kolonoskopi
 • Laparoskopi: Kasık ağrısının sebebi bulunamadığında uygulanır. 
Bayanlarda Kasık AğrısıBayanlarda kasık ağrıları için ilaç tedavisi;
 • Adet ağrılarında apranax, brufen gibi ağrı kesiciler kullanılarak kasık ağrıları geçirilir.
 • Doğum kontrol hapları veya progestin ilaçları ağrıları azaltmak için kullanılabilir. 
 • Depresyon ilaçları iyi gelebilir.
 • Hepsinin sonunda bir jinekolog veya genel cerrahi uzmanına muayene olup kan testi, idrar testi ile sorunun ana kaynağı araştırılıp bulunmalıdır. 
]]>
Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/yumurtlama-doneminde-kasik-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 07:49:42 +0000 Yumurtlama döneminde kasık ağrısı: çok sık rastlanan bir durumdur. Çoğu zaman zararsız ağrılar olarak bilinir. Ancak kadınlarda yumurtlama döneminde kasık ağrıları neyden kaynaklandığını bulmak gerekmektedir. Yum Yumurtlama döneminde kasık ağrısı: çok sık rastlanan bir durumdur. Çoğu zaman zararsız ağrılar olarak bilinir. Ancak kadınlarda yumurtlama döneminde kasık ağrıları neyden kaynaklandığını bulmak gerekmektedir. Yumurtlama döneminde kasık ağrısı, yumurtlama esnasında folikülde bulunan sıvının rahim çevresine sızmasından oluşmaktadır. Fakat kadınlarda kasık ağrısı oluşumların hepsini yumurtlama dönemi ağrıları olarak adlandırmamak gerekmektedir. Uzun süren kasık ağrılarının nedeni mutlaka doktor kontrolü gerektirmektedir. Yumurtlama dönemindeki kasık ağrıları ihmal edilmemelidir. Kasıkta  2 yada 3 hafta süren ağrıların sebebi yumurtalıkta kanser oluşumu olabilmektedir. Kasık ağrıları 1 haftayı geçtiğinde mutlaka gözlem gerekmektedir. Her ay kadınlarda ve adet dönemi yaşayan herkeste belli bir süre kasık ağrıları gözlemlenebilir. Kadınlarda kasık ağrılarına vücutta ateş, üşüme ve titreme eşlik ediyorsa enfeksiyon olasılığı üzerinde durulabilir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi ile iyileşme sağlanabilir. Kadınlarda kasık ağrıları genellikle yumurtlama gününde hissedilmektedir.

Yumurtlama döneminde kasık ağrısı genellikle bir tarafta hissedilir. Ya sağ kasıkta ağrı oluşur yada sol kasıkta. Yumurtlama döneminde kasık ağrısı, adet kanaması başlamadan 2 hafta önce yumurtlamanın olduğu yumurtalık tarafında hissedilen bir ağrı çeşididir. Kasıktaki ağrı folikül adı verilen içinde yumurta hücresini bulunduran sıvı dolu keseciğin çatlaması sırasında oluşan kanamanın karın boşluğunu tahriş etmesi sonucunda oluşmaktadır. Yumurtlama ağrısı genellikle alt karın bölgesinde hissedilmektedir. Yumurtlama döneminde kasık ağrısı her iki kasıkta ağrı oluşması doktor kontrolü gerektirmektedir. Yapılan muayene ve tahliller sonucunda ağrı nedeni ortaya çıkarılmaktadır ve en uygun tedavi yöntemi seçilmektedir.

Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı
Yumurtlama döneminde kasık ağrısı nedenleri:
 • İdrar yollarında oluşan iltihaplanmalar
 • Mesanede taş olması
 • Kişide bağırsak spazmları oluşması
 • Kalın bağırsakta tümör olması
 • Yumurtalık kanseri olabilme ihtimali
 • Kadınlarda oluşan dış gebelik 
 • Rahim içinde spirail bulunması
 • Rahim dönmesi problemi
Yumurtlama dönemi belirtileri:
 • Vajinal akıntıda artış gözlemlenmesi
 • Vücut ısısında artış
 • Kişide kasık ağrısı oluşması
 • Göğüslerde hassasiyet, dolgunluk
 • Karında şişkinlik hissedilmesi
 • Karında sancı ve kramplar oluşması
 • Cinsel istekte artma yaşanması
]]>
Kadınlarda Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/kadinlarda-kasik-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 07:29:40 +0000 Kadınlarda kasık ağrısı, tıptaki adı "pelvik ağrı" olan kasık ağrısı; daha çok kadınları etkileyen bir sağlık sorunudur. Kadın hastalıkları içinde en sık rastlanan bir problemdir. Çoğunlukla üreme sisteminden, bağır Kadınlarda kasık ağrısı, tıptaki adı "pelvik ağrı" olan kasık ağrısı; daha çok kadınları etkileyen bir sağlık sorunudur. Kadın hastalıkları içinde en sık rastlanan bir problemdir. Çoğunlukla üreme sisteminden, bağırsak veya idrar yollarında meydana gelen sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Genç-yaşlı fark etmeksizin her yaşta görülebilen kasık ağrıları bazen ani ve şiddetli, bazen ise yavaş ve devamlı hissedilebilir. Yani akut(ani) kasık ağrısı ve kronik kasık ağrısı diye 2' ye ayrılmaktadır. Akut kasık ağrısı; genellikle apandisit, dış gebelik, yumurta kisti gibi acil müdahale gerektiren durumlara bağlı olarak oluşur. Kronik kasık ağrısı ise; 6 ayı aşkın süredir devam eden, oldukça rahatsız edici bir ağrı modelidir.

Kadınlarda kasık ağrısı, bir veya birden fazla nedene bağlı olarak gelişebilir. Daha çok üreme çağındaki bayanlarda yaşanan bu rahatsızlık, menopoz sürecine girmiş bayanlarda az rastlanan bir durumdur. Kadınlarda kasık ağrısı, birçok farklı nedenlerden dolayı olabilir. Bu yüzden hafife alınmaması ve araştırılması gereken bir sağlık problemidir.

Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri:

Kadınlarda kasık ağrısı çoğunlukla jineokolojik rahatsızlardan dolayı meydana gelmektedir. Örneğin; rahim zarının farklı yerde olması, yumurtalık kistleri ve bu kistlerin patlaması veya burkulması, rahim dışındaki büyümüş myomlar, rahim sarkması, kötü huylu tmörler gibi jineokolojik nedenler kadınlarda kasık ağrısı yapmaktadırlar. Özellikle adet döneminde kasık ağrısı yaşanabilir ve bu ağrılar kişeye göre değişiklik gösteren, normal kabul edilen ağrılardır. Çünkü, yumurtlama nedeni ile bu tür ağrılar hissedilebilir. Tek tarafta bazen de her iki tarafta da kendini gösterebilmektedir.

İdrar yolları iltihabı (sistit), yumurtalık apsesi, idrar torbasında kum veya taş, apandisit, bağırsak sendromları gibi komşu organları ilgilendiren sağlık sorunlarının yol açtığı kasık ağrılarıda kadınlarda görülmektedir. Ayrıca kadınlarda görülen kasık ağrısı hamilelikte en sık görülen bir problemdir. Bunun nedeni ise gebeliğe bağlı olarak büyüyen rahim çemberidir. Yine bu dönemde düşük veya düşük tehlikesinin olması kasık ağrısına yol açar. Sezeryan yada normal doğum sonrası 3 hafta kadar kadınlarda kasık ağrısı görülebilir ve doğal bir durumdur. Doğum kontrol yollarından olan "spiral" kullanımı da ağrı nedenleri arasında yer almaktadır. Kas zorlanması, kronikleşmiş kabızlık sorunu, iskelet sistemi üzerindeki hastalıklar, uyku bozukluğu ve depresyon gibi psikolojik sorunlarda yine kadınlarda kasık ağrısı yapabilen nedenler arasındadır.

Kadınlarda Kasık Ağrısı
Kadınlarda kasık ağrısı  teşhis ve tedavi:

Genellikle ultrason ve Mr ile teşhisi konulabilen kasık ağrısı için; bazı durumlarda ilaçlı bağırsak filmi, smear testi, kültür, idrar tahlili, klonoskopi yapılması istenebilir. Bu yöntemlerden biri yada birkaçı ile saptanacak nedenler, tedavi için önemli rol oynar. 

Kadınlarda kasık ağrısı, idrar yolları yada bağırsak sorunları nedeni ile oluşuyor ise gerekli ilaçlarla uygun şekilde tedavi edilir. Yumurtlama ve adet dönemi kasık ağrıları ise ağrı kesiciler ile tedavi edilebilen sebeplerdir. Kas gerilemlerine bağlı olarak gerçekleşen kasık ağrılarında; kas gevşeticiler, dinlenme ve fizik tedavi yöntemleri ile rahatlama sağlanır. Zorlayıcı aktivitelerden kaçınılmalıdır. İlaçlarla tedavi edilemeyen kasık ağrılarında altta yatan nedene bağlı olarak cerrahi müdahale gerektiren tedavi yoluna gidilebilir. 
]]>
İlişki Sonrası Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/iliski-sonrasi-kasik-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 21:38:04 +0000 İlişki sonrası kasık ağrısı, her evlilikte yaşanan sorunlardan biridir. Eşler arasında olan ilişki sonrası olan bu sorun kişileri strese sokar, ayrıca eşler arasında yaşanan gerginliğe sebep olmaktadır. Kadınlarda olan bu k İlişki sonrası kasık ağrısı, her evlilikte yaşanan sorunlardan biridir. Eşler arasında olan ilişki sonrası olan bu sorun kişileri strese sokar, ayrıca eşler arasında yaşanan gerginliğe sebep olmaktadır. Kadınlarda olan bu kötü sorun aslında tedavi edilebilir fakat bilindiği gibi kadın hastalıkları tedavileri çok çabuk sonuç alınmaya bilir. Yani bu tür hastalıklarda sabırlı olmak gerekli, yapılması gereken öncelikle bu şikayetin ardından zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına görünmektedir. Doktorunuza sorunu anlatarak tedaviye bir an önce başlanmalıdır. Evlilikte ilişki sonrası kasık ağrısı bir çok nedenden kaynaklanabilir. Kadınlarda gerçek anlamda sorun olan bu ağrılar eşler arasında cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır.

Ayrıca kişilerde tedavi esnasında ilişki doktor tarafından yasaklanabilir bu gayet son derece normal olan bir durumdur. İlişkide kasık ağrısı oldukça hassas olan bir konudur. Genel olarak kadın doğum uzmanı uygulayacağı tedavi yöntemi olarak öncelikle idrar tahlilleri isteyerek tedaviyi başlatmış olur. Kadınlarda genital bölge rahatsızlıkları her türlü idrar yollarına kadar uzanmaktadır. Bunun altında yatan nedenlerden biri olan idrar yolu enfeksiyonudur. Bu sebepten dolayı ilişki sonrası kasık ağrısı ortaya çıkmaktadır.

İlişki sonrası kasık ağrısı tedavisi: Eşler arasındaki olumsuz sorun olarak bilinen hastalığın tedavi süreci başlanıldığı taktirde hasta ilaç tedavisine düzenli olarak uymalıdır. Özellikle söz konusu idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı ise bu sorun ilaçlar aynı saate alınarak tedavi uygulanmaktadır. Bu süreç sırasında eşler birbirine manevi olarak destek olmalıdır. İlişki sonrası kasık ağrısı eşler arasında ortak bir sorunu teşkil etmektedir. Bir çok bayanlarda olan bu sorun kadınların çok hassas olmasından kaynaklanabilir. Çünkü bir çok bayanın idrar yollarını üşüterek ortaya ciddi sorunların çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca kadınlarda oluşan idrar yolu enfeksiyonu bir çok şikayetleri birlikte getirmektedir.

Bu konuda kesinlikle tedavi hastalar için gerekli bir yöntemdir. Ciddi anlamda oluşan sorunlar ilişki sonrası kasıkta ağrı, yanma akıntı, genital bölgede oluşan koku tedavi edilmez ise bu şikayetler kesinlikle çözülemez. Hasta olan kişi ayrıca kendini sıcak tutmalı ayağına sürekli çorap giymeli ve sıcak içeceklerle kendini korumalıdır. Bu uygulamalarla tedaviye yardımcı olursunuz ve daha çabuk iyileşme süreciniz oluşur.
 İlişki Sonrası Kasık Ağrısı
İlişki sonrası kasıkta ağrı tedavi sonrası hasta neler yapmalıdır Hasta olan bayanların tedavi sonrası uygulaması, gereken konulardan bir tanesi ise hastanın çok bol su tüketmesi oldukça hastalığına iyi gelecektir. Kullanılan ilaç atıklarını sadece su ile idrar yolu kanalı ile dışarı atmasını sağlamaktır. Bir çok bayanın kendi sağlığına dikkat etmediği bir gerçektir. Fakat mutlu bir evliliğin yolu ise eşler arasındaki olan cinsel bağlardır. Bu nedenle kadınlar genitel temizliğine dikkat ederek enfeksiyon kapmasına engel olmalıdır. İlişki sonrası kasık ağrısı olmaması için bir çok bayanın kendini sürekli kontrol altına alarak düzenli vajinal muayenesi yaptırmalı kontrol amaçlı ve tedavi gerekiyor ise hemen uygulamalıdır. Kişilerde oluşan bu kasık ağrıları tedavi edilmez ise yerini ciddi sorunlar oluşarak daha kötü ağrılara sebebiyet vermektedir. Kadın doğum uzmanları tarafından hasta yönlendirilerek gereken tedavi uygulanır. Evli çiftler arasında daha huzurlu bir evlilik için kişiler birbirine destek olarak bu sorunun üstesinden gelebilir. 
]]>
Sağ Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/sag-kasik-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 17:25:29 +0000 Sağ Kasık Ağrısı, Sağ kasık ağrısı karın alt bölgesinden başlayarak genital bölgeden yukarıya doğru yayılan bir ağrıdır. Sağ kasık ağrısı çoğunlukla kadınların yaşadığı bir rahatsızlıktır. Sağ kasık Sağ Kasık Ağrısı, Sağ kasık ağrısı karın alt bölgesinden başlayarak genital bölgeden yukarıya doğru yayılan bir ağrıdır. Sağ kasık ağrısı çoğunlukla kadınların yaşadığı bir rahatsızlıktır. Sağ kasık ağrısı kadınlara oranla erkeklerde daha az görülür. Kadınların erkeklere oranla daha sık sağ kasık ağrısı çekmeleri fizyolojik nedenlerle açıklanır.

Kadınlarda sağ kasık ağrısı nedenleri: Kadınlarda çoğu sağ kasık ağrısı üreme organlarındaki bir sorun nedeniyle ağrır. Diğer ağrı nedeni ise idrar yollarında ve iskelet sistemindeki oluşan rahatsızlığın kasığa vurduğu ağrıdır. Sağ kasık ağrısında ağrının şiddeti, ani başlangıcı olan ağrılar genellikle ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Hamilelik: Kadınlarda sağ kasık ağrısı çoğunlukla hamilelik dönemlerinde başlar ve ileri aylara doğru ağrı artabilir. Bayanlarda sağ kasık ağrısı hamilelik belirtisi de olabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde sağ kasıkta ağrı pek nadir görülür. Fakat ilerleyen aylarda rahim genişlemesi nedeniyle rahim bölgesinde bulunan damarlar da genişleme olur ve bu durumda kasık ağrısı giderek artar.

Hamileliğin son aylarında ise sağ ve sol kasıkta oluşan ağrı şiddetli sancılar halinde görülmeye başlar. Gebelik haricinde ağrılar oluyorsa bayanların adet dönemlerinin ilk 2-3 günü kasık ağrılarına neden olur.

İltihaplanma: Bayanlarda sağ üreme organının enfeksiyon kapması sonucu sap kasıkta ağrı görülebilir. Tedavisi olunmayan enfeksiyon kasığın her iki tarafında da ağrıya neden olabilir.

Yumurtalık kistleri: Yumurtalık kistleri çoğu bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Yumurtalık kistleri zararlı ve zararsız kist olarak ikiye ayrılmaktadır ve bu kistlerin çevresinde bulunan dokulara baskı yaparak kasıklarda ağrıya neden olur. İyi huylu kistler normal bir tedavi ile iyileşebilir fakat kötü huylu kistlerde operasyon gerekebilir.

Erkeklerde sağ kasık ağrısı nedenleri: Erkeklerde sağ kasık ağrısı birçok nedenlerden dolayı olabilmektedir. Erkeklerin sağ kasık ağrılarında şiddetle kasık bölgesine vurulmuş gibi hissettirir.

 • Erkeklerde sağ kasık ağrısı ağır bir eşya kaldırırken kasık bölgesinde oluşan fıtık nedeniyle ağrı olabilir. Kasık fıtığı tedavisi ise ameliyatla olur.
 • Kasığa alınan bir darbe sonucu sağ kasıkta ağrı olabilir.
 • Lenf bezlerinde şişme olmasından dolayı kasık ağrısı olabilir.
 • Böbrekte oluşan taşları idrar yaparken yanma ve sağ kasıkta ağrı neden olmaktadır.
 • Sağ kasık ağrısı üreme organlarında kaynaklanacağı gibi idrar yolları, iskelete sisteminden gelen sorunlar nedenlerden dolayı olabilir. Sağ kasık ağrısının nasıl başladığı. Şiddeti, ağrıyan noktası ve ağrının yayılma şekli önemlidir.

Sağ Kasık Ağrısı

Sağ kasıkta ani başlayan ağrının nedenleri:  Aniden başlayan ağrı ile uzun süredir ağrının devam etmesi birbirinden farklı olabilir.

 • Üreme organlarında oluşan iltihabi rahatsızlıktan dolayı ağrıyabilir.
 • Apandisitin iltihaplanması veya patlaması sonucu ciddi ağrıya neden olur. Apandisit patlaması sonucu çevresine yayılan cerahat nedeniyle kasıklarda ağrıya neden olur. Apandisit patlamasında erken teşhis ve tedavisi hayati tehlikeden kurtarır.
 • Sindirim sistemi iltihabı karın ve kasıklara ağrı yapmaktadır. İltihap çoğunlukla ishal ile birlikte seyreden klinik bir tablodur. Bu durumda hastanın vücudu sıvı ve vitamin kaybına uğrar. Hastanın kaybettiği vitaminler, sıvı yerine konmalıdır. Ayriyeten antibiyotik ile tedavi edilebilir.
 • İdrar yolu rahatsızlıkları sağ kasığa ağrıya neden olabilir. Bu rahatsızlıktan dolayı idrardan yanma, ateş, üşüme, sık idrara çıkma gibi durumlarla beraber seyreder.
 • Kasık bağlarında oluşan yırtıklar, enfeksiyonlar, kalçada oluşan kireçlenmelerde sağ kasığa ağrı yapabilir.

Sağ kasık ağrısı tedavi:]]> Kasıkta Şişlik https://www.kasik.gen.tr/kasikta-sislik.html Mon, 26 Nov 2018 13:20:24 +0000 Kasıkta Şişlik; konusunu işlemeden önce kasık bölgesini bilmek gerekmektedir. Kasık karnın tam olarak alt kısmında bulunmaktadır. İnsan vücudunun uyluk ve karın arasında bulunan bölgededir. Özellikle genital bölge, cins Kasıkta Şişlik; konusunu işlemeden önce kasık bölgesini bilmek gerekmektedir. Kasık karnın tam olarak alt kısmında bulunmaktadır. İnsan vücudunun uyluk ve karın arasında bulunan bölgededir. Özellikle genital bölge, cinsel organların bulunduğu bölgenin üst kısmıdır. Erkeklerde testisler, kadınlarda ise rahim ve yumurtalıkların bulunduğu bölgedir. Kasık bulunduğu bölgede bir boşluk yada çukur meydana getirir. Bu çukur kasık kıvrıntısı adı ile de bilinmektedir. Bu kıvrımın altında kalça kemiği ve çatı kemiği arasında bir kiriş vardır. Bu kirişin ve karın kısmının ön duvarı kaslarının meydana getirdiği 3-4 cm uzunluğunda kasık kanalı vardır. Kasık kanalından kadınlarda rahmi sabit tutan kirişlerden biri geçmesinin yanında erkeklerde döl hücrelerini taşıyan kanalı tutmaktadır. Bununla birlikte uyluk üçgenin dışarıdan içe doğru uyluk atardamarı, kasık siniri, uyluk toplardamarı bulunmaktadır. Bu bölgede zayıf bölgeler bulunur ve güçsüz organlar burada fıtık haline gelebilir. Kasık İguinoabdominal ve İnguinofemorel bölge olmak üzere iki bölümden oluşur. Kasık aynı zamanda karın fıtıklarının da görüldüğü bir bölgedir.


Kasık Bölgesi Duvarını Oluşturan Katlar:
 • Deri
 • Subkutan yada superfisial fasya bunlar yağ dokusu içerir.
 • Erkeklerde spermatik kordon, kadında uterusun yuvarlak ligaması.
 • eksternal oblik aponevroz inguinal, lacunar.
 • İnnominant fasya ablik kas fasyasının eksternal yada superfisial bölümüdür.
 • Preperitoneal konnektik doku
 • Periton 
 • Superfisial ve derin inguinal halka.
Kasık Şişmesi, libom adı verilen yağlı bir büyüme yada fıtıklar kasıkta şişmeye neden olur. Karın içinde bazı organların, karın duvarının zayıf olduğu bir noktadan dışarıya fırlaması, enfeksiyona bağlı olarak lef bezlerinde şişme olması, çok nadirde olsa erkeklerde yerine inmemiş bir testis kasıkta şişmeye yol açmaktadır. Kasıkta şişlik sıvı birikmesi ve iltihaba da işaret edebilmektedir. Damarlar ile damarlar arasında atıkların temizlenmesi ve giderilmesini sağlayan lenf bezlerinin enfeksiyonlar ve bakteriler nedeniyle kasık şişmesi meydana gelebilmektedir.

Kasıkta Şişlik
Enfeksiyon Kaynaklı Kasık Şişmesi ve Diğer Sebepler:
 • Cilt enfeksiyonu
 • Apse
 • Testis iltihabı yada enfeksiyon 
 • Bacakta enfeksiyon
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kist
 • Kasık fıtığı
 • Böbrek taşları
 • Lipom
 • Kas gerilemeleri
 • Testis tümörü gibi etkenler kasık şişliğine neden olmaktadır.  
Kasık şişmesi için önlem alınmadığı taktirde şu gibi sorunlar meydana gelmektedir:
 • Genital bölgede ağrı veya kaşıntı
 • idrar yaparken ağrı yaşamak 
 • Kanlı idrar yapmak
 • Olağan dışı rektal akıntı
 • Penis veya vajinadan sarı, irin benzeri akıntılar olması
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Ateş yükselmesi gibi daha bir çok sorunu ortaya çıkarmaktadır.
]]> Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/kadinlarda-sol-kasik-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 20:02:39 +0000 Kadınlarda sol kasık ağrısı; bayanlarda sol kasık tarafının ağrımasının birçok nedeni olabilir. Öncelikle olarak sol kasıktaki ağrının herhangi bir organdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmesi gerekmektedir.
Kadınlarda sol kasık ağrısı; bayanlarda sol kasık tarafının ağrımasının birçok nedeni olabilir. Öncelikle olarak sol kasıktaki ağrının herhangi bir organdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmesi gerekmektedir. Kadınlarda sol kasık ağrısı genellikle üreme organından kaynaklıdır. Sonraki ağrı sebepleri ise idrar yolları, iskelet sistemindendir. Kasıkta oluşan ağrıların özellikleri ise kısa veya uzun süreli olabilmesi, hafif veya şiddetli ağrılar olması, aniden oluşur. Kasıkta oluşan ani başlangıçlı olan ve şiddetli ağrılar ciddi sorun habercisi olabilir. Adet sancısını bu ağrılar içine girmemektedir. Adet sancıları normal ve her kadında görülmektedir. 

Kadınlarda sol kasık ağrısının nedenleri
 • İltihaplanmalar: Bu rahatsızlık pelvik enflamatuvar olarak adlandırılmaktadır. Genellikle üreme organları  vajen içerisindeki kolonize olan mikroorganizmalar tarafından enfekte olurlar. Enfeksiyon yukarı bölümlere yani rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar, üreme kanalları  ve karın çevresinde diğer organlara da geçebilir. Bu rahatsızlıktan dolayı kasıkta ağrılar oluşur. Ayrıca üşüme, ateş ve titreme gibi belirtileri de vardır. Üreme organında bir hasar oluşturmaması için acilen uzman bir jinekologa gidilmelidir. 
 • Yumurtalık kistleri: Basit folikül ve çikolata kisti gibi iyi huylu kistlerin yanı sıra kötü huylu yumurtalık kisti de olabilir. Kistler genellikle çevredeki organlara baskı yapar. Düşük bir ihtimalle de olsa yumurtalık kendi etrafında kıvrılarak torsiyone olarak kangren olması  ile ağrıya sebep olmaktadır. İyi huylu ve basit kistler klinik takibi ve ilaç tedavisi uygulayarak tedavi edilebilir. 
 • Dış gebelik: Döllenmenin anne rahimi dışındaki bir bölümde meydana gelmesidir. Dış gebelikte genellikle kanallara, karın içine yada rahim ağzına yerleşir. Embriyo uygun olmayan ortamda geliştiği için kasıklarda ağrıya sebep olur. Sonraki evrelerde embriyo büyüyerek tutunmuş olduğu yerin kanamasına ve parçalanmasına neden olur. Bu durum acil bir tabloya sebep olur.
 • Apandisit patlaması: Apandisit iltihaplanması ve patlaması acil müdahale gerektiren bir durumdur. Apandisit patlamasıyla çevredeki dokulara yayılır. Bu da ağrıya sebep olur. Apandisit rahatsızlığı erken teşhis edilmedir.
 • Böbrek taşları: Kasıklarda şiddetli ağrıya sebep olmaktadır. Böbrek taşları idrar kanalını tıkamasına sebep olacağından dolayı biran evvel tedavi edilmesi gereklidir. Böbrek taşlarının belirtileri ise; idrar renginin koyulaşması, idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkmadır. Tedavi yöntemi taşların bazılarını ultrason ile kırılır. Bazen de cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.
 • Endometriozis: Gebelik için hazırlanan dokunun, gebelik için hazır olmadığı ve kanama şeklinde dışarı atılmasına adet denilmektedir. Adet kanamasında bir miktar kanın yanında endometrium hücre grupları da bulunmaktadır. Bu hücreler bir tek rahimde yer almaktadır. Endometriumun, mamafih ve rahim dışında bir yerde bulunabilirler. Esas bulundukları alan rahim arkası, tüpleri üzeri, vajina  ile bağırsağın son kısmı olabilir.  Bu surum sancılı adet ve kasık ağrısına sebep olmaktadır.
 • Yumurtalama dönemi
 • Miyomlar
 • Bağırsak iltihabı
 • Rahim damarlarında varis
 • Kasık fıtığı
 • İdrar kesesi ve idrar yolu iltihabı
 • irritabı kolon hastalığı
 • Geçirilmiş ameliyatlar
 • İshal
Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı
Kadınlarda sol kasık ağrısının tedavisi,

Sorunun kaynağını anlamak için bir uzman jinekolog tarafından incelenmelidir.Bazı testler yapılmalıdır. Bu tetkiklerin başında ultrason gelir. Ultrason ise birçok hastalıkta etkeni hakkında bize bilgi vermektedir. Üreme organında  iltihap olup olmadığını anlamak için kültür veya smear testi yapılmaktadır. Tetkiklere ilave olarak idrar yolu iltihabı taş olup olmadığını i]]> Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/gebelikte-kasik-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 02:22:31 +0000 Gebelikte kasık ağrısı, çoğu gebe kadında ilk aylardan itibaren etkili olmaya başlar. Çeşitli sebeplerden olan kasık ağrısının şiddeti de her kadında farklı olabilir. Genellikle günlük aktiviteleri engellemeyen hafif şidde Gebelikte kasık ağrısı, çoğu gebe kadında ilk aylardan itibaren etkili olmaya başlar. Çeşitli sebeplerden olan kasık ağrısının şiddeti de her kadında farklı olabilir. Genellikle günlük aktiviteleri engellemeyen hafif şiddetteki kasık ağrısı için tedaviye gerek olmaz. Şiddetli ağrılarda ise, kadının hastanede bile tedavi edilmesi gerekebilir. Gebelikte kasık ağrısı çoğu zaman rutin gebelik etkisiyle ortaya çıkar. İlk kez ortaya çıkışı gebeliğin başında adet kanamasının gecikmesiyle olabilir. Ağrılar ilk üç ay içinde hafif şiddette, ilerleyen zamanlarda rahatsız edici seviyede olabilir. Kasık ağrısının sebebi gebelik olduğunda, genellikle kadının takip altında olması yeterli gelebilir.

Gebelikte kasık ağrısı yapan etkenler nelerdir

Gebelikte rahimdeki hızlı büyüme kasık ağrısına neden olabilir: Gebe kadınlarda rahmin hızla büyümesi ani hareketlerde bıçak saplaması gibi kasık ağrısına neden olabilir. Bu rahmin büyümesiyle birlikte çevresindeki bağlardaki gerilmeden kaynaklanır. Bu kasık ağrısı çoğu zaman tek taraflı etkili olsa da, iki taraflı da hissedilmesi mümkündür.

Gebelikte gaz, kabızlık ve şişkinlik kasık ağrısı yapabilir: Gebelik sürecinde kadındaki hormonal salgıların artması bir anda sindirim sisteminde ve boşaltım sisteminde değişimlere neden olabilir. Bu etkiyle böbreklerin ve bağırsakların işleyişinde sorunlar olur. Besinlerin sindirimi yavaşlar, kadında gz ve şişkinlik, aynı zamanda kabızlık ortaya çıkar. Bunlar kasık ağrısı için yeterli nedenlerdir.

Gebelikteki yalancı doğum sancıları kasık ağrısı yapabilir: Bu etki gebeliğin son dönemlerinde etkili olur. Yalancı doğum sancılarının etkisiyle rahimde kasılmalar olur. Bu şekilde oluşan kasık ağrısı geçici süreli olur. Genellikle dinlenme sonrasında geçer. Eğer bu şekilde geçmiyorsa, doğum habercisi olabileceği dikkate alınarak doktora gidilmelidir.

Gebelikte kasık ağrısı ne zaman tehlikeli olur

Gebelikte kasık ağrısı kanamayla beraber oluyorsa: Gebelikte kasık ağrısına eşlik eden kanamanın olması mutlaka ciddiye alınmalıdır. Kanama, kötü kokulu akıntı gibi yakınmalar gebelik açısından tehlikelidir. Bu yüzden ihmal edilmemelidir.

Gebelikte kasık ağrısı ateş, bulantı ve kusma eşliğinde oluyorsa: Bu durum gebelikte kadının enfeksiyon riski taşıdığına işaret edebilir. Özellikle gebelikte olmaması gereken kötü kokulu akıntı, renkli akıntı ve bunun yanında ateş, bulantı ve kusma görülüyorsa, kasık ağrısı da çekiliyorsa, enfeksiyon değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu gebeliğin riske girmesine neden olabilir.

Gebelikte Kasık Ağrısı
Gebelikte kasık ağrısının yeri ve yayılımı önemlidir: Gebelik döneminde kasık ağrısı karaciğere doğru yansıma yapıyorsa, beraberinde bulanık görme, baş ağrısı, kusma ve bulantı oluyorsa, mutlaka yüksek tansiyon açısından gebe kadının değerlendirilmesi gerekir. Bu anne ve bebek açısından risk olabilir.

Gebelikte kasık ağrısı başka hastalıklara da işaret edebilir

Gebelikte ya da daha önceden var olan bazı hastalıklarda bu süreçte kasık ağrısı etkisine yol açabilir. Bunlar arasında safra kesesi iltihabı, böbrek taşları, böbrek kumu, mide ülseri gibi rahatsızlıklar bulunur. Gebe kadında böyle bir tespit yapılırsa, mutlaka gereken önlemler alınmalı ve doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmalıdır. Bu yüzden gebelikte kasık ağrısı çeken kadınlarda bunun sebebi belirlenmelidir. Gebelik nedeniyle kasık ağrısının ortaya çıktığı tespit edilirse, kadının takip edilmesi uygundur.
]]> Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/kasik-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 17:55:23 +0000 Kasık ağrısı, herkesi yaşamının bir bölümünde etkisi altına alabilir. Ağrının temel kaynağı alt karın bölgesindeki organ ve dokulardan kaynaklanır. Bazen ani şekilde ortaya çıkan, bazen de uzun süre etkili olan kasık a Kasık ağrısı, herkesi yaşamının bir bölümünde etkisi altına alabilir. Ağrının temel kaynağı alt karın bölgesindeki organ ve dokulardan kaynaklanır. Bazen ani şekilde ortaya çıkan, bazen de uzun süre etkili olan kasık ağrısına acilen müdahale edilmesi de gerekebilir. Dış gebelik, apandisit, safra kesesi, yumurtalık kisti gibi sorunların neden olduğu kasık ağrısı acil girişim yapılmasını gerektirebilir. Ağrının uzun sürmesi halinde, mutlaka üreme sisteminin değerlendirilmesi gerekir. Tanı için bazı tetkikler yapılmalı ve ağrının kaynağı belirlenmelidir. Toplumda kasık ağrısı en fazla kadınları etkiler. Ancak erkeklerde buna maruz kalabilir. Her yaştan kişi farklı sebeplerden dolayı kasık ağrısı çekebilir. 

Kasık bölgesi mide baldırların arasında, karnın bittiği bacakların başladığı yerdir. Bu bölgedeki kaslar bacakların hareketini sağlar. Fiziksel bir aktiviteyle, spor çalışmasıyla bölgede yaralanma olursa, kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Bölgede bulunan kasların gerilmesi, zorlanması bile ağrının kaynağı olabilir. Böyle bir etki olmadan kasık ağrısı oluyorsa, mutlaka altta yatan başka bir hastalığın yansımasıdır. Bu şekilde hissedilen kasık ağrısı ihmal edilmemeli, bir uzmana danışılmalıdır. Özellikle giderek şiddetlenen, uzun süre geçmeyen ağrılar için bir uzmana gidilmelidir. Kadınlar açısından üreme organlarının jinekolojik muayeneden geçirilmesi de gerekir.

Kasık ağrısı yapabilen hastalıklar

Kasık ağrısı genellikle alt karın bölgesindeki organlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardan oluşur. Bunlar arasında yumurtlama ağrısı, yumurtalık kisti, dış gebelik, çikolata kisti, miyom, rahim çeperlerinde oluşan varisler, çeşitli enfeksiyonlar vardır. Ayrıca apandisit, safra kesesi, bağırsak iltihabı, idrar yolları rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları, taş ve kum sorunu, kabızlık ve ishal, besin zehirlenmesi, fıtık gibi sorunlarda kasık ağrısı belirtisine neden olabilir. Kasık ağrısı bir belirti olarak ortaya çıkar. Bu nedenle altta yatan hastalığın teşhis edilmesi önemlidir. Özellikle akut başlayan kasık ağrısı acil bir duruma işaret edebilir. Bunların sebebini bulmak daha kolay olabilir. Ancak kronikleşmiş kasık ağrısında daha detaylı tanı yöntemleri kullanılmalıdır. Bunlar için görüntüleme tetkiklerinden faydalanılmalı, gerekirse ultrason gibi yöntemler kullanılmalıdır. Kadın ve erkeklerde kasık ağrısına neden olan etkenler farklılık gösterir. Bu nedenle cinsiyete göre tanı yöntemleri kullanılarak, kasık ağrısının sebebi bulunmalıdır.

Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri: Erkekleri etkileyen kasık ağrısının en önemli sebebi genellikle sporla uğraşanlarda olan kas, bağ ve tendon zorlanmalarıdır. Bu tür ağrılar bir anda başlayabildiği gibi, daha sonraki bir zamanda da ortaya çıkabilir. Zorlanma olan bölgenin dinlendirilmesi ağrının etkisini kaybetmesini sağlar. Bunun dışına kemik sorunları, fıtık, böbrek taşı gibi etkenler erkeklerdeki kasık ağrısı sebepleri arasındadır. Testislerdeki sorunlarda kasık ağrısına yol açabilir. Bazı rahatsızlıklar ise kasık ağrısı belirtisiyle kendini gösterebilir. Bunlar arasında avasküler nekroz, bursit, avülsiyon kırığı, idrar yolu enfeksiyonu, kasık fıtığı, kabakulak, kireçlenme, hidrosel, tendon iltihabı, siyatik, lenf nodu şişliği, sinir sıkışması bulunur. Eğer kasık ağrısı karın, bel, göğüs ağrısıyla birlikte oluyorsa, ateş ve bulantı varsa acilen doktora gidilmelidir.

Kasık Ağrısı
Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri: Kadınlarda kasık ağrısı genellikle üreme sistemindeki sorunlardan kaynaklanır. Menopozda olan ve genç yaşta olanlarda kasık ağrısı daha az görülür. Üreme sistemindeki tüpler, yumurtalıklar ve rahim gibi organlardaki rahatsızlıklar kasık ağrısına neden olabilir. Özellikle adet döneminde, hamilelikte kasık ağrısı sıkça etkili olur. Fakat her kasık ağrısında doktora danışılması tavsiye edilir. Üreme sistemi dışında iskelet, kas problemleri, ruhsal sorunl]]> Adet Öncesi Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/adet-oncesi-kasik-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 08:52:04 +0000 Adet öncesi kasık ağrısı, bir anlamda adet kanamasının başlayacağını anlamaya yardımcı olur. Ancak bu tür kasık ağrısı her kadında farklı şiddette ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda kasık ağrısına neden olabilecek Adet öncesi kasık ağrısı, bir anlamda adet kanamasının başlayacağını anlamaya yardımcı olur. Ancak bu tür kasık ağrısı her kadında farklı şiddette ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda kasık ağrısına neden olabilecek üreme sistemi rahatsızlıkları, idrar yolları enfeksiyonu, safra kesesi ve böbrek hastalıkları gibi etkenlerle daha şiddetli ağrılar olabilir. Bu yüzden kasık ağrısının altta yatan etkeni mutlaka araştırılmalıdır. Bunu sadece adet dönemine bağlamamak gerekir. Adet kanamasının başlamasından önce ortaya çıkan kasık ağrısı genellikle çok rahatsız edici derecede olmaz.

Kasık ağrısı alt karınla bacakların birleşiminde belirli aralıklarla ve farklı şiddette ortaya çıkan bir ağrı türüdür. Kadınlar erkeklere nazaran bundan daha fazla etkilenir. Adet öncesi kasık ağrısı şiddetine bağlı olarak kadının gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilir. Ağrı vücuda yayılabilir, adet kanamasının başlamasından sonra da devam edebilir. Adet öncesi kasık ağrısı kadınlar için döngüsel ağrılardan biridir. Adet kanamasının başlamasına yakın zamanda ortaya çıkan, karnın altında kasıkları orta hattı etkileyen, genellikle kanamanın olduğu süreçte de etkili olabilen bir ağrıdır.

Adet öncesi kasık ağrısı ne zaman ciddiye alınmalıdır

Kasık ağrısı kadınlarda anatomik yapı gereği daha fazla etkili olur. Bunun çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Üreme organları kistleri özellikle yumurtalık kistleri, miyomlar, enfeksiyonlar bu etkenlerin en önemlileri arasındadır. Adet kanaması üreme çağında olan her kadında olur. Genç kızlık döneminden itibaren adet öncesi kasık ağrısı her kadını etkileyebilir. Bu ağrı batma tarzında olabileceği gibi, şiddeti dayanılmaz derecede bir ağrıda olabilir. Uzmanlar bu ağrıların dikkate alınmasını her zaman belirtirler. Bunu sadece adet dönemine bağlamamak gerekir. Çünkü kasık ağrısı üreme organlarında meydana gelen iltihaplanmadan ya da diğer sebeplerden de olabilir. Ağrı artan azalan özellikte gelebilir.

Normal adet döngüsü nedeniyle oluşan kasık ağrısı, rahim içine salgılanan prostaglandin maddelerin sinir uçlarını uyarmasıyla ortaya çıkar. Bunun sonucunda kasık ağrısı hissedilebilir. Adet öncesi kasık ağrısı primer ve sekonder ağrı olarak ortaya çıkabilir. Primer ağrılar kasık ve bel bölgesinde kramp tarzında hissedilir, adet kanamasının başlamasından 2-3 gün önce etkili olur ve adet kanaması süresince kadını etkiler. Sekonder ağrılar ise, genellikle 30-35 yaş sonrası kadınlarda etkili olduğu görülür. Bu tür kasık ağrısının altında sadece adet kanaması değil, üreme organlarındaki diğer rahatsızlıklarda bulunur.

Adet Öncesi Kasık Ağrısı
Adet öncesi kasık ağrısı nedenleri

Bu dönemde olan kasık ağrısının pek çok nedeni olabilir. Bunlar arasında en fazla etkili olanları ise;
 • Rahim kasılmalarının şiddetli olması, ağrıların artmasına neden olur
 • Daha çok kış döneminde soğuk algınlığı, üşütme gibi etkenlere maruz kalan kadınlarda adet öncesi kasık ağrısı şiddetli olabilir
 • Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan spiral, yumurtalıklarda oluşan kistler kasık ağrısına neden olabilir
 • Genetik etkenlerin etkisiyle, annesinde şiddetli kasık ağrısı olan kızlarda da adet öncesi kasık ağrısı oluşabilir
 • Rahimdeki miyomlar, urlar ve enfeksiyonlar
 • Rahim ağzı enfeksiyonları, pelvik iltihapları
 • Rahim pozisyonundaki anomaliler kasık ağrısına neden olabilir.
Kadınlar adet öncesi kasık ağrısı için doktora gitmeyi pek tercih etmez. Ancak kasık ağrısı bir hastalık nedeniyle ortaya çıktıysa, doktora gitmek erken teşhis için yardımcı olabilir. Bu yüzden kasık ağrısının ihmal edilmemesi tavsiye edilir.
]]>
Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/hamilelikte-sol-kasik-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 16:01:25 +0000 Hamilelikte sol kasık ağrısı, gebe kadınların çoğunda etkili olabilir. Gebelik ürününün rahme yerleşmesiyle birlikte, rahimde küçük kasılmalar olmaya başlar. Bu kasılmalar gebe kadın tarafından sol kasık ağrısı olarak Hamilelikte sol kasık ağrısı, gebe kadınların çoğunda etkili olabilir. Gebelik ürününün rahme yerleşmesiyle birlikte, rahimde küçük kasılmalar olmaya başlar. Bu kasılmalar gebe kadın tarafından sol kasık ağrısı olarak hissedilebilir. Rahimde fetusun gelişmeye başlamasıyla rahim büyümeye başlar. Bu etki de sol kasık ağrısına neden olabilir. Hamilelikte sol kasık ağrısı farklı şiddette etkili olabilir. Ağrının  çok rahatsız edici düzeyde olması halinde, anne adayının doktoruna danışarak ilaç kullanması mümkündür. Ancak bilinçsizce ilaç kullanımından sakınmaları gerekir.

Kadının rahim dokusu kaslı bir yapıya sahiptir. Hamilelikte meydana gelen kasılmalar, ani olarak ortaya çıkmakta ve sol kasık ağrısı olarak hissedilmektedir. Kadının bu ağrıyı ilk defa hissetmesi adet kanamasının gecikmesiyle başlar. Hissedilen kasık ağrısı bazen kasık bölgesinin tamamını etkileyebilir. Bazen de sadece sol kasık ağrısı olarak ortaya çıkabilir. Hamileliğin ilk zamanlarında genellikle sol kasık ağrısı meydana gelebilir. Belirttiğimiz gibi bunun sebebi hamilelik olabilir. Ancak ağrının şiddetine göre doktora danışmakta yarar vardır.


Hamilelikte sol kasık ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Hamilelikte hormonların hızla değişmesi, vücutta çeşitli etkilere neden olmaktadır. Hormon seviyelerindeki değişim kadının sindirim sistemini de etkilemekte, ishal ve kabızlık gibi problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bağırsaklardaki bu değişim hamilelikte sol kasık ağrısı oluşmasında etkili olabilir. Bu tür ağrılar genellikle birkaç saat etkili olup, kendiliğinden düzelme gösterir. Bağırsaklarda oluşan gaz aralıklı olarak sol kasık ağrısına neden olur. Bu tür nedenler hamilelik yüzünden gelişir. Ancak kasık ağrısı bazı durumlarda hamilelik dışındaki etkenlerden kaynaklanabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, apandisit gibi sağlık sorunları bunlar arasındadır. Bu yüzden gebe kadınlar hamilelikte kasık ağrısı çektiklerinde bunu sadece gebeliğe bağlamamalıdır. İhmal edilmeden doktora gidilmeli, kasık ağrısının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı
Hamilelikte sol kasık ağrısı yapabilecek diğer etkenler

Sol kasık ağrısı hamilelik dışındaki etkenler yüzünden de ortaya çıkabilir. Bu özel süreçte anne adayının stres ve üzüntüden uzak kalması gerekir. Zaten hormonların etkisiyle değişen vücut işleyişi, stres ve üzüntü gibi olumsuzluklardan daha fazla etkilenir, kasık ağrısı gibi sorunlar yaşanabilir. Hamilelikte kadınların fazla kilo almamaya dikkat etmesi önemlidir. Vücutlarının fazla yükü taşıması zor olacağından, kasık bölgesindeki gerginlikten ağrı sorunu ortaya çıkabilir. Bu yüzden anne adayları bebeklerin gelişimi için gerekli olan besin maddelerini almaya dikkat etmesi, kilo almamaya özen göstermesi gerekir. Hamilelikte relaksin hormonundaki artış eklemlere gevşekliğe neden olacağından, kasık bölgesi de bundan etkilenebilir. Ayrıca hamileliğin ilerleyen dönemlerinde vücudun ağırlık merkezi değişecek, karın büyüdüğünden ağırlık merkezi öne gelecektir. Bu yüzden anne adayları hamilelikte sol kasık ağrısı çekebilir. Bu gibi durumlarda anne adayının dinlenmesi, kendini fazla yormaması faydalı olur.
]]>
Erkeklerde Kasık Fıtığı https://www.kasik.gen.tr/erkeklerde-kasik-fitigi.html Thu, 29 Nov 2018 03:16:21 +0000 Erkeklerde kasık fıtığı, kadınlara oranla daha fazla görülür. Karın duvarındaki fıtıklar zayıf bölgelerden çıkar, ayakta, ıkınma, öksürme gibi durumlarda çıkar, sırt üstü yatılınca kaybolur. Kasık fıtığı da bun Erkeklerde kasık fıtığı, kadınlara oranla daha fazla görülür. Karın duvarındaki fıtıklar zayıf bölgelerden çıkar, ayakta, ıkınma, öksürme gibi durumlarda çıkar, sırt üstü yatılınca kaybolur. Kasık fıtığı da bunlar arasındadır. Karın duvarındaki zayıf noktalar bazen doğumsal, bazen de sonradan oluşur. Sonradan oluşanlar ameliyattaki kesi yerleridir. Karın duvarında meydana gelen tüm fıtıkların % 90 oranı kasık fıtığıdır. Toplumda erkeklerde kasık fıtığı sıkça görülür. Bazıları doğumdan sonra kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması sonucunda ya da ilerleyen yaşlarda açılması nedeniyle indirekt kasık fıtıkları olarak ortaya çıkar. Bazıları da karın kaslarındaki zorlanmayla çıkan direkt kasık fıtığıdır. Tüm karın duvarı fıtıklarında olduğu gibi kasık fıtığı tedavisi mutlaka cerrahi olarak yapılır.

Erkeklerde kasık fıtığı belirtileri nelerdir, tanısı nasıl yapılır

Kasık fıtığı hastaların çoğu tarafından fark edilir. Çünkü kasık fıtığı gelişen bölgedeki şişlik karakteristiktir. Ayağa kalkıldığında ya da karın içi basıncını arttıracak ıkınma, öksürme gibi eylemlerden sonra şişlik belirgin hale gelmekte, daha sonra sırt üstü pozisyona gelindiğinde şişlik kaybolmaktadır. Kasık fıtığı erkeklerde de karın ağrısı ve şişkinlik sorununa neden olabilir. Yemeklerin ardından ortaya çıkan kramp tarzındaki ağrılar hafif şiddette olup, bazı hastalarda kabızlığa yol açabilir. Erkeklerde kasık fıtığı normalde fiziki muayene ile anlaşılabilir. Ancak özellikle spor yapanlarda, vücut yapısı atletik olanlarda kasık fıtığı başlangıcında şişlik olmadan kronik bir ağrı ortaya çıkar. Bu hastalarda kasık fıtığının tanısı içinde, ultrasonografi tetkiki yapılmalıdır. Bazı sporcularda kasık fıtığı teşhisinde MR görüntüleme tetkikinden yararlanılabilir.

Erkeklere kasık fıtığı tedavisi nasıl yapılır

Bütün fıtıklarda olduğu gibi kasık fıtığı da kilo verme ya da ilaç tedavisi gibi uygulamalarla yok olmaz. Kendi haline bırakmakta kasık fıtığının geçmesini sağlamaz. Bu nedenle erkeklerde kasık fıtığı tanısı konulmalı ve kısa sürede fıtığın olduğu bölge onarılmalıdır. Fıtığın onarımı cerrahi girişimle yapılır. Erkeklerde kasık fıtığı tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Aksi halde kasık fıtığı bazı risklerin oluşmasına neden olabilir.
Erkeklerde Kasık Fıtığı
Erkeklerde kasık fıtığı başlangıçta kolayca içeriye girerek kaybolabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda elle bile içeri itseniz fıtığın kaybolmadığını görebilirsiniz. Fıtığın içindeki bağırsaklar yırtığın bulunduğu yerde sıkışmış olabilir. Bu şekildeki kasık fıtıkları boğulmuş fıtık olarak tanımlanır ve ağrıya da neden olur. Bazen sıkışan yerde bağırsaklarda bulunur ve hastanın acilen ameliyata alınması gerekebilir. Boğulmuş kasık fıtığı erkeklere aynı zamanda testislere de zarar verebilir. Büyüyen kasık fıtıkları erkeklerde bazen cinsel sorunların oluşmasına neden olabilir. Bunlar genellikle kasık fıtığının dış görünümünden kaynaklı psikolojik sorunlardan olur. Ancak erkeklerin cinsel yaşamının sağlıklı olmasına engel olur. İlerleyen zamanlarda kronik isteksizlik, iktidarsızlık gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden erkeklerde kasık fıtığı, yırtığın ameliyatla cerrahi olarak kapatılmasıyla tedavi edilmelidir. Kullanılan korse, fıtık bağı gibi uygulamalar hastaları sadece rahatlatabilir, kasık fıtığını risklerine karşı koruma sağlamaz.
]]>
Kasık Fıtığı https://www.kasik.gen.tr/kasik-fitigi.html Thu, 29 Nov 2018 17:29:29 +0000 Kasık fıtığı, karın bölgesi fıtıkları arasında en fazla görülenidir. Kasık bölgesinde oluşur ve en çok erkeklerde görülür. Toplumda kasık fıtığı hastalarının 10 tanesinin 9 tanesi erkektir. Kasık fıtığı karın b Kasık fıtığı, karın bölgesi fıtıkları arasında en fazla görülenidir. Kasık bölgesinde oluşur ve en çok erkeklerde görülür. Toplumda kasık fıtığı hastalarının 10 tanesinin 9 tanesi erkektir. Kasık fıtığı karın bölgesinde zayıf bir noktada ortaya çıkar. 3 alt gruba ayrılsa da, tüm kasık fıtıkları cerrahiyle yama ile onarım yapılmak suretiyle tedavi edilir. Kasık fıtığı indirek, direkt ve femoral olarak 3 grupta değerlendirilir. Doğumsal olan indirekt kasık fıtıkları çocuklarda ve gençlerde daha fazla görülür. Kasık kanalının kendiliğinden açılmasıyla fıtık oluşur. Direkt kasık fıtığı ise kas yırtığından dışarıya çıkar. Bunlar genellikle ileri yaşlarda ve sporla uğraşan kişilerde ortaya çıkar. Femoral kasık fıtığı en az görülen türdür. Daha çok kadınları etkiler ve diğer fıtıklara göre 1-2 cm aşağıdan çıkar. 

Kasık fıtığı türleri

İndirek kasık fıtığı: Kasık fıtığı türleri arasında en fazla görüleni indirek fıtıklardır. Fıtığın çıktığı yer burada kasık kanalının kendisidir. Kasık kanalı doğum öncesinde testislerin karından torbalara indiği doğal yoldur ve bu kanalın doğumdan sonra kapanması gerekir. Kanal kapanmadığında ya da sonradan tekrar açıldığında indirek kasık fıtığı oluşur. Bu yüzden gençleri ve çocukları daha çok etkiler.

Direk kasık fıtığı: Direkt kasık fıtıklarının oluşumu adale yırtılması sonucunda olur. Yaşlı kişilerde ve sporcularda görülen fıtıklar genellikle direkt kasık fıtığıdır. Adale yırtılması fiziki zorlanma, ıkınma, kronik öksürük, yaşlılığa bağlı adale zayıflaması nedeniyle oluşabilir.

Femoral kasık fıtığı: Femoral kasık fıtığı ise anatomik kanal olan femoral kanalda oluşur. Bu tür kasık fıtığı en fazla kadınlarda görülür. Kasık fıtığı tedavisinde kadınlardaki fıtıkların femoral kasık fıtığı olabileceği düşünülerek, ameliyat kapalı yöntemle yapılmalıdır. Çünkü açık yöntemle onarım direk ve indirek kasık fıtıklarını onarmada etkili olur, ancak femoral kasık fıtığını onarmada etkili değildir. Kapalı yöntemle iç taraftaki her 3 delikte örtülür. Bu yüzden kadınlarda kasık fıtığı ameliyatının her zaman kapalı teknikle yapılması önerilir. Bu sayede var olan fıtık tedavisi yapılır ve sonradan çıkabilecek kasık fıtıkları da önlenebilir.

Kasık fıtığı belirtileri

Erken dönemde kasık fıtığı ağrıya yol açabilir. Fıtığın oluştuğu bölgede şişlik oluşması dışında, bacakta çekilme hassasiyeti meydana gelebilir. Kasık fıtığı büyümeye başladıkça, bölgedeki şişlik büyümeye başlar, bağırsakların fıtığa girmesiyle hastada kabızlık, kramp ağrıları oluşabilir. Fıtık torbalara indiğinde, scrotal fıtık oluşur. Bunlar kanala ve torbaların içine yapışarak, kapalı teknikle yapılan fıtık ameliyatını zorlaştırır. Belirli bir aşamadan sonra büyüyen fıtık deliğinde ince bağırsaklar fıtık kesesinin içini doldurur.
Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı tedavisi

Kasık fıtığı tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Bu nedenle kasık fıtığı teşhisi yapıldığında, hemen tedavisi yapılarak fıtık yeri onarılmalıdır. Tedavi geciktirilirse, fıtığın büyümesi sonucunda bazı riskler ortaya çıkabilir. Her türlü kasık fıtığı ameliyatla tedavi edilir. Açık ve kapalı teknikle fıtık ameliyatı yapılabilir. Ancak femoral kasık fıtığının anatomik özelliği dikkate alınarak, ameliyatın kapalı teknikle yapılması tercih edilir. Kasık fıtığı 3 grupta oluşsa da, son ana kadar fıtığın türü belirlenemez. Bu yüzden özellikle kadınlarda daha fazla görülen femoral kasık fıtığı nedeniyle ameliyatın kapalı yöntemle yapılması uygundur.

]]>
Sol Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/sol-kasik-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 18:46:32 +0000 Sol kasık ağrısı, hem kadınlarda, hem de erkeklerde ortaya çıkabilir. Kasık ağrısı karın bölgesini etkisi altına alarak, genital bölgelere kadar yayılım gösteren bir ağrıdır. Erkekler ve kadınları etkileyen sol kasık a Sol kasık ağrısı, hem kadınlarda, hem de erkeklerde ortaya çıkabilir. Kasık ağrısı karın bölgesini etkisi altına alarak, genital bölgelere kadar yayılım gösteren bir ağrıdır. Erkekler ve kadınları etkileyen sol kasık ağrısı, farklı nedenlerden ortaya çıkabilir. Kadınlar bu konuda erkeklere göre daha şanssızdır. Çünkü sol kasık ağrısı kadınlarda daha çok görülür. Bu kadınların anatomik yapısından ve genital bölge, üreme sistemi özelliklerinden kaynaklanır. Sol kasık ağrısı başlı başına bir hastalık değildir. Bu başka hastalıkların ya da durumların, sorunların bir yansıması olarak ortaya çıkar. Genel sağlığın korunması için bu tür belirtilerin neden olduğu belirlenmeli ve gereken tedavi uygulanmalıdır.

Sol kasık ağrısı kadınlarda neden olur

Kadınlarda tek taraflı olan kasık ağrısının en bilindik nedeni hamileliktir. Sol kasık ağrısı bu yüzden kadınlarda hamilelik belirtisi olarak kabul edilebilir. Hamileliğin başlarında sağ ve sol kasık ağrısı ilerleyen dönemde daha belirgin şekilde hissedilmekte, bazı gebe kadınlarda şiddetli derecede hissedilmektedir. Rahim gelişmesinin artması, damarlarda kan akımının fazlalaşması ve genişleme olmasıyla sol kasık ağrısı şiddetini arttırır.

Kadınlarda hamilelik dışında adet kanaması öncesinde sol kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Kasık ağrısı şiddetini adet kanamasına 2-3 gün kala arttırabilir. Kadınlarda idrar yolu iltihabı, pelvik bölge enfeksiyonları, sol böbrekte taş ve kum, iltihaplanma, iskelet sorunları, sol yumurtalık kisti, sol yumurtalık iltihabı da sol kasık ağrısı nedeni olabilir. Bu yüzden sol kasık ağrısı kadınlarda ortaya çıktığında, mutlaka neden kaynaklandığı araştırılmalı, gerekirse uygun tedavi yöntemleriyle tedaviye başlanmalıdır.

Sol Kasık Ağrısı
Sol kasık ağrısı erkeklerde neden olur

Erkeklerdeki anatomik farklılık nedeniyle, ortay çıkan sol kasık ağrısı kadınlara göre değişik sebeplerden kaynaklanır. Erkeklerde en belirgin sol kasık ağrısı, kasık fıtığı nedeniyle oluşur. Özellikle ani hareketlerde, ağır eşyaların kaldırılması sonucunda kasık fıtığının etkisiyle sol kasık ağrısı olabilir. Ayrıca testis tümörleri, lenf bezlerinde şişme, sol böbrek taşları, iltihaplanma gibi etkenlerde kasık ağrısının nedenleri arasındadır. Sportif faaliyetler, egzersizler ya da başka etkenler nedeniyle sol kasık bölgesine alınan darbelerde sol kasık ağrısı yapabilir.

Sol kasık ağrısı kadınlarda ve erkeklerde ortaya çıktığında, öncelikle sakin olunmalıdır. Önce ağrının dinlenmeyle geçip geçmediği kontrol edilmelidir. Bu bölgeye alınan bir darbenin olup olmadığı, ağrıya eşlik eden başka belirtilerin olup olmadığı sorgulanmalıdır. Sol kasık ağrısı geçmiyorsa, ağrının şiddeti giderek artıyorsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Çoğu zaman fazla ciddi olmayan sorunlardan kasık ağrısı ortaya çıksa da, bazen ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Erken teşhis yapılırsa, rahatsızlığın tedavisi de daha kolay olur.
]]>
Kasık Yırtılması https://www.kasik.gen.tr/kasik-yirtilmasi.html Fri, 30 Nov 2018 13:11:11 +0000 Kasık yırtılması, karın ve bacakların birleşimde olan kasık bölgesindeki kaslardaki zorlama ya da gerilme sonucunda meydana gelir. Bu bölgede bacak hareketlerinde etkili olan kas lifleri vardır. Şiddetli zorlama ya da gerilmelerde Kasık yırtılması, karın ve bacakların birleşimde olan kasık bölgesindeki kaslardaki zorlama ya da gerilme sonucunda meydana gelir. Bu bölgede bacak hareketlerinde etkili olan kas lifleri vardır. Şiddetli zorlama ya da gerilmelerde kılcal damar kopması, bölgede kanama olabilir. Kasık yırtılması herkesin başına gelebilecek sorunlardan biridir. Sporla uğraşanlarda, bilinçsizce egzersiz yapanlarda daha fazla görülür. Özellikle spordan önce yeterince ısınma hareketinin yapılmaması, spor yaparken kasık yırtılması yaşanmasına neden olabilir.

Kasık yırtılması neden olur
 • Kasık bölgesindeki kaslara şiddetli şekilde yüklenme, bu bölgeye alınan darbeler
 • Kasık bölgesini etkileyen hastalıkları geçirmek
 • Bölgedeki kaslarda gerginlik
 • Bölgedeki kasların yeteri kadar kondisyonunun olmaması
 • Kanama bozukluğunun bulunması
 • Yakın temas sporları yapmak
Kasık yırtılması hangi belirtileri verir

Kasık yırtılması ilk anda şiddetli bir acı ve ağrı hissedilmesine neden olur. Bunun yanında kasıkta şişme ve morarma olabilir. Bu kasık yırtılmasının şiddetine bağlı olarak görülür. Ayrıca kasık bölgesinde kramp tarzı ağrılar, kas gücünün azalması ya da tamamen kas kaybının olması ortaya çıkabilir. Karında ve üst bacak bölgesinde kas spazmının olması gibi belirtiler görülür. Hissedilen acı şiddetli olduğundan, kasık yırtılması için mutlaka doktora gidilmesi gerekecektir.

Kasık yırtılması tanısı nasıl yapılır

Kasık bölgesinde aniden gelişen ağrısı olan kişilere, öncelikle fiziksel muayene yapılır. Kasık yırtılmasının şişlik, kas spazmı gibi diğer belirtileri sorgulanır. Gerekirse görüntüleme tetkikleri yapılır. Bölgedeki kemik kırıklarının elimine edilmesi için, hastanın röntgen filmleri çekilir. Hastanın sağlık geçmişi sorgulanarak, yapılan değerlendirmeler sonucunda kasık yırtılması tanısı konur.

Kasık Yırtılması
Kasık yırtılması tedavisi

Tedavide öncelikle hastanın kasık bölgesinde meydana gelen şişliğin, kanamanın etkisi azaltılmaya çalışılır. Bunun için soğuk, buz kompresi uygulanır. Bölgedeki kaslardaki şişlik azalınca sıcak kompres yapılır. Ancak şişlik iyice geçmeden sıcak kompres yapmamalısınız. Bu bölgedeki şişliğin ve ağrının artmasına neden olabilir. Cilde sıcak ve soğuk kompres yapacağınızda kesinlikle direkt cilde uygulamayın. Bunu bir bezin arasında cildinize tatbik edin.

Kasık bölgesindeki ağrının hafifletilmesi amacıyla anti enflamatuar ilaçlar doktor önerisiyle kullanılabilir. Kasık bölgesini hareket ettirmekte zorlanıyorsanız, kasık yırtılması şiddetli olduysa, bölgede elastik bandaj uygulaması yapılabilir. Tedavi süresince kasık yırtılmasında hasar gören kasların mümkün olduğu kadar dinlendirilmesi, ağrıyı tetikleyecek aktivitelerden kaçınılması tavsiye edilir. Bölgede oluşan hafif ağrılar içinde düzenli dairesel masaj yapılabilir. Gerekiyorsa hastanın atel ya da koltuk değneği kullanımı sağlanarak, iyileşme hızlandırılabilir. İyileşme sağlanana kadar hastaların aktivitelerine bir süre ara vermeleri de faydalı olabilir.
]]>
Kasık Mantarı https://www.kasik.gen.tr/kasik-mantari.html Sat, 01 Dec 2018 01:46:59 +0000 Kasık mantarı, kasık bölgesini etkileyen Tinea Cruris denilen bir mantar enfeksiyonudur. Toplumda kasık mantarı en fazla kilolu olanlarda, spor yapanlarda görülür. Ancak her yaştan, her cinsiyetten kişiyi etkileyebilir. Halk arasın Kasık mantarı, kasık bölgesini etkileyen Tinea Cruris denilen bir mantar enfeksiyonudur. Toplumda kasık mantarı en fazla kilolu olanlarda, spor yapanlarda görülür. Ancak her yaştan, her cinsiyetten kişiyi etkileyebilir. Halk arasında kasık kaşıntısı olarak anılan sorun hastalar açısından oldukça rahatsızlık vericidir. Tedavisi kolay olsa da, erken aşamada müdahale edilmezse ciddi boyutlara gelebilir. Doktorun önerdiği pomatlar sayesinde mantar enfeksiyonu kontrol altına alınabilir.

Kasık mantarı belirtileri nelerdir

Kasık mantarının ilk etkileri kasıktaki deri katlarının arasında, anüste kaşıntıyla yanmayla başlar. Kasıkların iç kısmında, genital bölgede etkili olabilir. Buraları kızarmış ve kahverengi görünümde olur. Ciltte çatlama, soyulma ve dökülmeler olabilir. Mantar enfeksiyonu kasıkta kat yerlerinde, çoğunlukla iki tarafta birden ortalama 1 cm kadar büyüklükte alanda başlar. Daha sonra bu oluşumlar kasıkta yayılmaya başlar. Kızarıklıklar ciltten yüksek ve zeri kabuklanmaya başlar. Bunların kenarları belirgin olur, içleri su toplar. Bir süre sonra enfeksiyon alanlarında su sızmaya başlar.

Kasık mantarı yayılmaya başladığında kasığın iç kısmından aşağıya doğru yayılım gösterir. Bu kısım daha kızarık ve ilk başlayanlara göre ciltten daha yüksek olur. Kabuklanma olan bölgede su sızıntısı olur. Enfeksiyon genişledikçe orta alanlar kırmızı kahverengiye döner, kabuklanma yok olmaya başlar. Bazen kaskta sivilcelenme, apse gibi oluşumlar olabilir. Bunlarda da kırmızılık ve kabuklanma olur.

Kasık mantarı nedenleri nelerdir

Kasık mantarı enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmaların en önemlisi Trichophyton Rubrum denilen türleridir. Bazen vücuttaki başka bölgelerdeki mantar enfeksiyonları kasık bölgesini etkileyebilir. Kasık mantarı olan hastaların büyük çoğunluğunda ayak mantarı da olduğu tespit edilmiştir. Mantarın nemli alanları, sıcak bölgeleri sevmesi ve buralarda gelişmesi nedeniyle kasık bölgesi de uygun bir ortam kabul edilir. Ciltte sürtünmenin fazla olduğu kasıkta enfeksiyon oluşması riski fazladır. Ayrıca terlemek, sıkı giysiler giymek te kasık mantarı nedeni olabilir. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamış olması da kasın mantarına neden olabilir, ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir. Hastaların bir kısmında kasık mantarı daha geniş alanlara yayılarak, ciddi kızarıklıklara yol açabilir.
Kasık Mantarı
Kasık mantarı tanısı ve tedavisi

Hastalarda gözle yapılan fiziki bir muayene sonucunda kasık mantarı teşhisi yapılabilir. Lezyonların karakteristik görünümü ve bölgede kaşıntı olması mantar enfeksiyonu olduğunu gösterir. Kasık mantarı tedavisi kolay olduğu kadar, erken aşamada olumlu sonuç alınmasını sağlar. Tedavide kullanılan mikonazol ya da klotrimazol içerikli anti mantar kremleri, butenafin içerikli ilaçlar olumlu yanıt alınmasını sağlar. Bu ilaç tedavisi hücre zarındaki ergosterol sentezini engeller ve mantar hücrelerini öldürür. Cilt irritasyonunun fazla olması halinde glükokortikortikoidstroit içerikli merhemler kullanılırsa, daha iyi olur. Bu sayede kaşınmanın sonucunda ikinci bakteriyel enfeksiyon riski de azaltılmış olur. Eğer ciltte lezyonlar kabuk bağlayarak, yara meydana getiriyorsa mutlaka doktorunuzun önereceği merhemleri kullanmalısınız. Özellikle travazol, tinactiin merhem bu konuda yararlı olabilir.

Kasık mantarı tedavisini destekleyici önlemler nelerdir
 • Kasık bölgesi gün içinde nemden korunmalı, her zaman kuru kalması sağlanmalıdır
 • Sıcak günlerde sıkça duş alınmalı ve banyo sonrası kasık bölgesi iyi kurulanmalıdır
 • Gerekirse kasıkların kuru kalmasını sağlayacak, ilaçlı pudra kullanılabilir
 • İç çamaşırlar her gün değiştirilmeli, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.
 • Temiz çamaşırlar kuru ortamda saklanmalıdır. Bu]]> Kasık https://www.kasik.gen.tr/kasik.html Sat, 01 Dec 2018 10:31:11 +0000 Kasık, vücudumuzda karın alt kısmını oluşturur. Bu bölgede kasık kıvrıntısı denilen bir çukurluk oluşturarak, uyluk ve karın arasında uzaman bölgedir. Kasık altında kasık kemeri denilen, çatı kemiğiyle kalça kemiğinin Kasık, vücudumuzda karın alt kısmını oluşturur. Bu bölgede kasık kıvrıntısı denilen bir çukurluk oluşturarak, uyluk ve karın arasında uzaman bölgedir. Kasık altında kasık kemeri denilen, çatı kemiğiyle kalça kemiğinin arasında uzaman güçlü bir kiriş vardır. Bu bölgede karın ön duvarı kaslarıyla kasık girişi tarafından oluşturulmuş, 3-4 cm uzunluğu olan kasık kanalı yer alır. Kasık kanalından erkeklerde döl hücrelerini taşıyan spermatik kord kanalı, kadınlarda ise rahmi sabitleyen kirişlerden biri geçmektedir. Bu bölgede ayrıca uyluk üçgeninden başlayarak dışarıdan içeriye doğru kasık siniri, uyluk atardamarı ve uyluk toplardamarı bulunmaktadır. Bu alanda zayıf bölgeler bulunur. Vücudumuzdaki iç organlar bu alanda fıtıklaşma yapabilir. Burada fıtık kesesi oluşturup, içine girebilirler. Ayrıca kasık lenf düğümleri bakımından oldukça zengindir.

  Erkeklerde daha anne rahminde kasık kanalından geçen erbezi torbaya iner. Eğer kanal körleşmezse erkeklerde doğuştan ya da daha sonradan fıtık gelişmesi söz konusu olabilir. Kasık fıtığı iki türlü gelişebilir. Doğuştan olanında erbezi torbaya inerken karın zarı cebi körelmez ve sürekli yerinde kalır. Sonradan olan kasık fıtığında, karın kasların yetersiz olması sonucuyla fıtık gelişir. Kasık fıtığı nadir olarak ağrıya neden olur. Tedavi içinde mutlaka cerrahi girişim yapılmalıdır.

  Kasık bölgesi karındaki iç organların hastalıklarında, üreme sistemi hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonlarından etkilenir. Bu genellikle ağrı etkisiyle kendini gösterir. Bu yüzden kasık ağrısı önemsenmeli ve altta yatan rahatsızlık için tıbbi değerlendirmeler yapılmalıdır. Bu sayede hastalıkların erken aşamada teşhis edilmesi mümkün olabilir. Özellikle kadınlarda kasık ağrısı daha fazla görülür. Kadın anatomik yapısı üreme sistemindeki rahatsızlıklarda ilk olarak kasık ağrısına neden olabilir. Bunları birer sinyal, belirti olarak ele alarak sağlık kontrolünden geçmekte yarar vardır.

  Kasık
  Kasık bölgesindeki zorlanma, darbe gibi etkenlerde ağrıya yol açabilir. Bu bölgede bulunan kaslarda, dokularda meydana gelen gerginlik, ezilme gibi etkenler ağrı, kızarıklık ve şişkinlikle kendini gösterebilir. Kasık bölgesinde zengin lenf bezleri dokusu vardır. Bunlarda iltihaplanma olması da ağrıya ve kasık şişmesine neden olabilir.

  Kasık vücudumuzda önemli bir alandır. Başka rahatsızlıklardan etkilendiği gibi, kasık bölgesinde bulunan adalelerde, dokularda, lenf bezlerinde olabilecek sorunlar kasıkta ağrı, kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi etkilere yol açabilir. Bu yüzden diğer organlarımıza, dokularımıza gösterdiğimiz özeni kasık sorunları içinde göstermeye dikkat etmeliyiz.
  ]]>
  Kasık Ameliyatı https://www.kasik.gen.tr/kasik-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 09:18:32 +0000 Kasık ameliyatı, kasık bölgesinde zarar görmüş olan alt karın duvarının onarılmasıdır. Son zamanlarda çokça tercih edilen estetik olarak da bozulmayan, uygulama oranı gittikçe yükselen cerrahi işlemse kapalı yani (laparosk Kasık ameliyatı, kasık bölgesinde zarar görmüş olan alt karın duvarının onarılmasıdır. Son zamanlarda çokça tercih edilen estetik olarak da bozulmayan, uygulama oranı gittikçe yükselen cerrahi işlemse kapalı yani (laparoskopik) fıtık  ameliyatıdır. Her iki cerrahi işlemde de karın duvarı katları arasına özgü tarzında yapay prolen yama yerleştirilir. İşlem olarak karşılaştırma yaptığımızda iki cerrahi işlemde de pek büyük farklılıklar yoktur kasık ameliyatının iki çeşidinde de kendine özgü avantajları vardır. Açık  fıtık ameliyatı, belden aşağısı uyuşturma (spinal anestezi ) ile yapılır. Ameliyat süresi daha kısa ve operasyon maliyeti daha uygundur. Laparoskopik yani kapalı operasyon ise büyük cilt kesişi gerekmez.

  İşlem sonrası daha rahat ağrısız ve konforludur. Enfeksiyon riski düşüktür ve yaraları daha çabuk iyileşir. Günlük  yaşantısına daha çabuk dönüp fiziksel aktivitesine ve işine çok daha çabuk döner. Kasık ameliyatında açık  yöntem 6-7 santimetre deriyi açarken, kapalı işlemde  bu oran 5-6 milimetreye ulaşır. 3 adet minik kesi yeterlidir. Kapalı (laparoskopik) işlemde hasarlı bölgeye daha kolay ulaşım sağlanmaktadır. Ama işlem genel anestezi yani komple uyutma yapılır. Fıtık ameliyatında aynı anda birden fazla operasyonuda yapmak mümkündür. Safra kesesi ve taşı gibi başka karın ameliyatları gerekiyorsa laparoskopik (kapalı) olarak bir seferde yapılır. Fıtık ameliyatı tekniği her iki işlemde onarımın iyiliği açısından yeterlidir. Fıtık tekrarı oranı yok denecek kadar azdır yani % 1 in altındadır. 

  Kasık ameliyatı çeşitleri:

  Kasık Ameliyatı
  Açık ameliyat ve sonrası: Açık ameliyat hala devam etmekte olan en yaygın uygulanan ameliyat şeklidir. Kasık  ameliyatında açık dediğimiz yöntemde kasık bölgesinde hasarlı alan üzerinden yapılan kesikle yaklaşıp karın duvarının nispeten dış katmanlarına yama yerleştirilir. Açık ameliyatta açılan deri 6-7 santimetre dır. 

  Kapalı ameliyat sonrası: Kapalı ameliyat sırasında 5-6 milimetre yeterlidir. 3 küçük çizik hasarlı bölgeye daha kolay ulaşım  sağlanmaktadır. Ama işlem genel anestezi gerektirir. Kasık fıtığı hastada tekrarlamış veya iki taraflı varsa bu operasyon kapalı olarak yapılırsa hasta açısından daha az korkutucudur. Doktorlar tarafından da tercih edilebilir  bir uygulamadır.
  ]]>
  Kasık Fıtığı Ameliyatı https://www.kasik.gen.tr/kasik-fitigi-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 10:39:31 +0000 Kasık fıtığı ameliyatı, Bunların tek tedavisi cerrahidir. Ameliyatın amacı fıtığın çıktığı yeri kapatmaktır. Fıtık her ne büyüklükte olursa olsun en rahat ve sağlam yöntem yama ile onarmaktır yama fıtığın çıkt Kasık fıtığı ameliyatı, Bunların tek tedavisi cerrahidir. Ameliyatın amacı fıtığın çıktığı yeri kapatmaktır. Fıtık her ne büyüklükte olursa olsun en rahat ve sağlam yöntem yama ile onarmaktır yama fıtığın çıktığı yere 2 şekilde konabilir. açık ameliyat 2. kapalı ameliyatla her iki ameliyatta uygun seçilmiş hastalara başarıyla uygulanabilir. Kasık fıtıklarını birbirine çok yakın 3 farklı noktadan çıkar. Bu fıtıklar direk, indirek ve femoral diye adlandırılır. Açık ameliyatta yama direk fıtıkları ve indirek alanını örter ve Femoral alan açıkta kalır. Dolayısıyla ilerde buradan yine fıtık çıkabilir. Fıtık nüksettiği düşünülebilir lakin bu açık ameliyatın teknik bir kusurudur. Kapalı ameliyatta 3 farklı noktada kapatılır bu hastalığın tekrarlama olasılığını neredeyse ortadan kaldırır

  Kasık fıtığı ameliyatı açık yöntem, Açık fıtık ameliyatı tarihi çok eskilere dayanır. Açık ameliyat kasık bölgesine yapılan yaklaşık 10 cm'lik bir kesi ile gerçekleşir. Yama açık ameliyatta adele katmanının üzerine konulur. Karın duvarı fıtıklarının oluşmasında karın içi basıncı önemlidir. Bu basınç her zaman içeriden dışarıya doğru basınç yapar dolayısıyla yamanın adelenin üstüne konması ideal bir çözüm değildir. Yama adelenin üstüne konulduğunda içeriden gelen basınca dayanamaz ve tekrar nükseder. Fıtıkların tekrarlama sebebi budur. 150 yıldır kullanılan bu yöntem artık günümüzde pek tercih edilmemektedir. 

  Kasık fıtığı ameliyatı kapalı yöntem, Günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelen Laparokopik ameliyat yani kapalı yöntem fıtık ameliyatıdır. Kapalı kasık fıtığı ameliyatında kesinin küçük olması ve koplikasyonların az olması sebebiyle tercih edilmektedir. Ameliyat sonrasında yaranın enfeksiyon kapması, ağrının az olması ve cilt hassasiyetlerinin az görülüyor olması da diğer sebepler arasındadır. Kesinin küçük olması sebebiyle ameliyattan bir müddet sonra kesiklerin yeri bile bulunamaz. Fıtık ameliyatı esnasında kişi anestezi verilerek uyutulur. Karın duvarına açılan 1.5 santimlik deliklerden içeri zararsız bir gaz verilerek boşluk oluşturulur. Açılan bu delikten içeriye kamera sokulur ve aynı anda hem sağ hem sol fıtık bölgelerini görmek mümkün olur. Açılan küçük deliklerden letler gönderilerek ameliyata başlanır. Fıtık kesesi çevresindeki yapıştığı dokudan ayrılarak karın içerisine alınır. Bölge özel yüksek teknolojili yamaları kapatılır. Kasık fıtıkların oluşmasının en önemli nedeni karın içi basıncıdır. Her zaman bu basınç içten dışa doğru olur yapılan bu yama ile karnın en iç yüzüne yapıştırılır. Bu teknikle fıtığın tekrar nuksetme ihtimalini azaltmış olunur. Açık ameliyat da konan yama femoral alanı örtmediği için bu nedenle nüksler görülür. 
  Kasık Fıtığı Ameliyatı
  Kasık fıtığı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilir Tercih edilen yöntem hangisi olursa olsun yaklaşık olarak ameliyat 1 saat sürer. Anestezinin geçmesi ve hastanın kendine gelmesi 1 saati bulur. Hasta ameliyat sonrasında yatağına uyanmış halde geri döner. Kasık fıtığı ameliyatından sonra hastanın önemli bir ağrı görülmez. Kapalı ameliyat sonrasında hastayı ameliyat gününün akşamı bedenine uygun süspansuar giydirildikten sonra hemşire gözetiminde yavaş ve dikkatli şekilde ayağa kaldırılır. Ameliyattan sonra hasta su ve sulu gıdalar almaya 3-4 saat sonra almaya başlar. 1 gün hastanede gözetim altında kalır. Yarını ise yemek yemeye başlayabilir. Fıtık ameliyatı sonrasında doktorun yazacağı antibiyotik ve ağrı kesicileri düzenli olarak kullanması gerekir. Bir sonraki kontrole kadar dikkat edilmesi gereken noktaları doktor hastasına söyleyecektir. Kişi çalışan ise ameliyat için rapor verilir. Ameliyat için kullanılan yamanın ve vidaların etiketleri raporda bulunur. Bu raporda kullanılan malzemelerin özellikleri yazılır. Açık ameliyatlarda varsa dikişler alınır ve pansuman edilir. Kapalı ameliyatta çoğunlukla dikiş olmadığı için pansumana gerek ol]]> Kasık İltihabı https://www.kasik.gen.tr/kasik-iltihabi.html Mon, 03 Dec 2018 07:34:24 +0000 Kasık iltihabı, yumurtalığın diğer adı da kasık olarak geçmektedir. Kadınlarda üreme sisteminin en önemli organıdır. Kadında kasık; yumurtalar, östrojen, gebelik hormonu, dişi seks hormonları ve çift gonasddan me Kasık iltihabı, yumurtalığın diğer adı da kasık olarak geçmektedir. Kadınlarda üreme sisteminin en önemli organıdır. Kadında kasık; 
  yumurtalar, östrojen, gebelik hormonu, dişi seks hormonları ve çift gonasddan meydana gelmektedir. Pelvisinde içerisinde yumurtalıklar rahmin iki tarafında da bulunmaktadır. Yakında bulunanlar yumurtlama zamanında bırakılan yumurtaları yakalamak için yumurtalıklara yaklaşan fallop tüpleridir. Yumurtalığa bırakılan olgun yumurtaların erkek dönme hücresi için hazır olduğu zamandır. Bu yumurta döllendiyse bebek gelişimi başlamaktadır. Fakat döllenmediyse yumurta kaybolur. Kasık iltihabı pelvik inflamatuar bir hastalık olduğu gibi kısaca yumurtalıkların iltihaplanması anlamına gelmektedir. İltihaplanma fallop tüpleri, döl yatağı, yumurtalıklar, periton, döl yatağı iç katı, abdominal duvar gibi pelvis içerisinde bulunan birçok organı etkilemektedir. Kasık iltihaplanmasına cinsel yolla bulaşan bir bakteri sebep olmaktadır. Soğuk algınlığı ise iltihaba yol açmamaktadır ama vücudu zayıflattığı için enfeksiyonu kolaylıkla kapabilir.

  Kasık iltihabı belirtileri
  • Ağrı: Alt karında hafif olarak başlayan ve sonra şiddetlenen ağrılar.
  • Kanama: İdrar çıkışında oluşan acı, kötü kokan sarımsı salgı, uzamış olan regl ve cinsel ilişki esnasında kanama oluşması gibi.
  • Yüksek ateş, baş dönmesi: İstifra, baş dönmesi, ateşlenme ve yüksek ateşte görülebilir. Bu belirtilen var ise acil olarak doktora başvurulmalıdır.
  Kasık iltihabının nedenleri
  • Bakteriler: Chlsmydia trachomatis ve neisseria gonorrhea olarak iki bakteriden meydana gelmektedir. Genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. İltihaplanma rahim boyundan başlayarak rahime, yumurtalıklara, karın zarına, peritona ve fallop tüplerine de bulaşabilir.
  • Risk faktörleri: Seks partneri ve kondomsuz kısaca korumasız cinselliktir. Soğuk algınlığı yalnızca kasık iltihabının ilerlemesini desteklemektedir. 
  Kasık iltihabı teşhisi

  Bu rahatsızlıkta erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Doktor, jinekolik, ultrason ve laboratuvar  muayenesi yapar. Muayenede Alt karın ve yumurtalık sancısı, rahim boyu ağrısı belirlenmektedir. Rahim boyundan örneği değiştirmek çok önemlidir. Devamında örnek iltihaplı olan parçaların neler olduğunu belirlenmesi için laboratuvara gönderilir. Burada Patojenik bakterilerin antibiyotiklere karşı duyarlığı ve kasık bölgesinde bulunan lenf bezleri incelenmektedir. Kan tahlili ile vücutta devam eden iltihabı belirler. Böbrek ve idrar yolunda bulunan iltihaplanma için idrar testi yapılır. Cinsel yolla bulaşan HIV, frengi ve  hastalıkları içinde test yapılmaktadır. Ultrason ile yumurtalık enfeksiyonlarının komplikasyonlarına bakılmaktadır. 

  Kasık İltihabı
  Kası iltihabının tedavisi
  • Antibiyotikler: Kasık iltihabının esas tedavisi antibiyotikler üzerinedir. Antibiyotik çeşidi her iki bakteri üzerinde etkili olabilecekler seçilmektedir. Tedavi ise belirlenmiş olan duyarlılığa göre ayarlanmaktadır. Bu ilaçların tam doz olarak kullanılması önemlidir. Hastalığın belirtileri kaybolsa bile tedaviye devam edilmelidir. Çünkü hastalık tekrarlaya bilir.
  • Yatak istirahati: Sıvı tüketimi ve yatak istirahati tavsiye edilmektedir. Kasık iltihabı en başlarda çok acılı geçmesinden dolayı ağrı kesiciler kullanılır. Seks partnerinin de tedavisi gereklidir. Enfeksiyonun tekrar bulaşmasını önlemek için partnerde tedavi edilmelidir.
  • Ameliyat: Ameliyatlarda apseler, büyük kistler ve iltihapların sebep olduğu yapışmayı çıkartma işlemi uygulanmaktadır. En yaygın yöntem ise laparoskopik cerrahidir.Bu yöntemle doktor karından bir ışık kaynağı ile televizyon ekranına bağlı olarak kamera olan araçları koymada kullanılan küçük bir delik açarak komplikasyonl]]> Kasık Biti https://www.kasik.gen.tr/kasik-biti.html Tue, 04 Dec 2018 06:39:37 +0000 Kasık Biti, adından da anlaşılacağı üzere kasık biti, (phthirus pubis) kasık bölgesindeki kıllara ve kıl köklerine yerleşen, vücuttaki kanı emerek beslenen, 1-4 milimetre uzunluğunda sivri kafalı bir parazittir. Kıllara yen Kasık Biti, adından da anlaşılacağı üzere kasık biti, (phthirus pubis) kasık bölgesindeki kıllara ve kıl köklerine yerleşen, vücuttaki kanı emerek beslenen, 1-4 milimetre uzunluğunda sivri kafalı bir parazittir. Kıllara yengeç gibi tutunan ve yengece benzetildiğinden ötürü yengeç biti olarak da adlandırılan bu bit, kasık bölgesinin dışında da anüse, koltuk altına, bacaklara, göğüse, yüze, kaşlara ve hatta kirpiklere bile yerleşerek enfeksiyona neden olabilmektedir. Parçalı bir vücuda sahip olan parazitin çok sayıda cinsel eşi vardır ve bu parazit, kalabalıkta yaşayıp da hijyene dikkat etmeyen bireylerde daha çok görülür. Kasık bitinin meydana getirdiği enfeksiyon pubik kıllarının bulunduğu bölge ile anüs çevresinde sınırlı olsa da ağır bir kaşıntı meydana getirir.

   Kasık Biti Bulaşması

   Kasık bitinin bulaşması genellikle cinsel ilişkiden sonra olmaktadır. Lakin kasık biti olan kişilerin kullandığı çarşaf, giysi, havlu, battaniye gibi eşyaları veya umumi havuzları kullanmak da kasık bitinin bulaşmasına neden olabilir. Sıcak ve nemli ortamlar kasık bitinin bulaşıp çoğalması için uygun ortamlardır. Kasık bitleri ve bu bitlerin yumurtaları canlı oldukları müddetçe bulaşıcıdır. Kasık bitinin bulaşması için deriyle 15 veya 20 dakika teması yeterlidir. El sıkışması veya sarılmayla kasık bitinin bulaşmasının zorluğu da bu yüzdendir. Kasık bitleri, insan vücudunun dışında 24 ile 36 saat arasında yaşayabildikleri için de yukarıda saydığımız havlu, çarşaf gibi ortamlardan bulaşması gayet mümkündür.

   Kasık Bitinin Belirtileri

   Kasık bitinin olduğuna dair en önemli belirti, özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntılardır. Kıllara tutunan kasık bitleri beyaz noktacıklar halinde görülür ve bölgede hafif mavimsi lekeler bulunabilir. Bölgenin aşırı kanaması durumlarında da kızarık veya kanama gibi lezyonlar oluşur. Bu lezyonlara bağlı olarak da enfeksiyon başlayabilir. İç çamaşırda da siyahımsı tozlar şeklinde kendilerini gösterebilirler.

   Kasık Biti Tanısı

   Öncelikle hasta dinlenerek klinik değerlendirme yapılır. Kaşıntı veya kanama olan bölgede derinin zedelenmesi olup olmadığı incelenir. Kasık bitinin olduğu bölgedeki kıl köklerinde sirke adı verilen bit yumurtaları bol miktarda görülür. Ayrıca yine kıl köklerinde gömülü halde bulunan bitler de olabilir. El merceği aracılığıyla bile rahatça gözlenebildikleri için kasık biti tanısı konur. Kasık biti yumurtaları bir hafta içinde çatlar ve yaklaşık olarak 8-10 gün içinde de tam olgunluğa erişirler.

   Kasık Biti
   Kasık Biti Tedavisi

   Kasık biti tedavisinde, hastanın yanı sıra hasta yakınları (hastanın çevresinde olan kişiler) da tedavi edilir. Kasık biti tedavisi için farklı solüsyonlar kullanılabilir;
   • Permet ilacının kasık biti olan bölgeye uygulanması ve uygulandıktan 10 dakika sonra yıkanması
   • Lindan şampuanının kasık biti bölgesi veya enfeksiyon kapmış bölgeye uygulanması ve uygulandıktan 4 dakika kadar beklenerek yıkanması
   • Prietrinler veya piperonil butoksit ilaçları kasık bitinden dolayı enfekte olmuş bölgeye uygulanıp 10 dakika beklendikten sonra yıkanması
   Lindan ilacında dikkat edilmesi gereken husus ise hamile, emziren kadınlarda veya 2 yaş altı çocuklarda bu ilacın kullanılmaması gerektiğidir. Kasık biti tedavisinde eşler birlikte ise eşler mutlaka birlikte tedavi edilir. Bu tedavi yönteminde kasık bitleri ve yumurtaları havasız bırakılarak boğulur. Hastaların kullandığı bütün kıyafetler, çarşaflar iyice yıkanır ve güzelce ütülenip kurulanmalıdır.
   ]]>
   Kasıkta Kist https://www.kasik.gen.tr/kasikta-kist.html Tue, 04 Dec 2018 15:37:30 +0000 Kasıkta kist; Kasıkta sağda ve solda yumurtalıklar bulunmaktadır. Bu bölgelerde oluşan kistlere yumurtalık over kisti denir. Bazen tek bir bölgede, bazen her iki bölgede birden oluşabilir. Genç bayanların adet gördüğü zamanlar Kasıkta kist; Kasıkta sağda ve solda yumurtalıklar bulunmaktadır. Bu bölgelerde oluşan kistlere yumurtalık over kisti denir. Bazen tek bir bölgede, bazen her iki bölgede birden oluşabilir. Genç bayanların adet gördüğü zamanlarda görülen  yumurtalık kisti zaman zaman menopoza giren kadınlarda da görülmektedir.

   Kasıkta kist; Yumurtalık kistinin farklı türleri bulunur. Bu nedenle her kistin belirtileri farklı olur. Yumurtalık kisti olan hastaların bir çoğu doktora ağrı nedeni ile gitmezler. Bu kistler genellikle farklı bir muayene veye radyolojik bir işlem sırasında fark edilir. Ağrı şikayeti ile gelen hastalarda ağrı hangi bölgede ise kistin orada olduğu tahmin edilir. Çok nadir olsa da ağrı ile kist farklı bölgelerde olabilir. Bununla beraber ağrı her iki bölgede de olabilir. Ağrı çok şiddetli değildir. Karın bölgesini sıkıştıran hareketlerden kaçınmak gerekir. Bu hareketler ağrıları artırabilir, ancak kistte patlama, yırtılma, dönme ve burkulma gibi sorunlar varsa kasık ağrısının şiddeti ile beraber mide bulantısı,kusma bayılma gibi sorunlar olabilmektedir.

   Kasıkta kist; Bir diğer belirtileri arasında adet düzensizliği, adet gecikmesi karında ve kasıklarda şişme, karın bölgesinde kitle ve cinsel ilişki esnasında ağrı görülür. Bunlarla birlikte kabızlık,idrara sık gitme gibi belirtileri olmaktadır. Hasta karın bölgesindeki büyük kistleri fark edebilir. Bu büyük kistlerin bağırsaklara uyguladığı baskı sonucu kabızlık ve idrara sık gitme gibi sorunların en büyük nedenidir.

   Kasıkta Kist
   Kasıkta kist;yumurtalık kistlerinin çeşitleri,
   • Follikül Kist: Bu kist en çok genç  kadınlarda görülmektedir. Büyüyen yumurtanın çatlamayarak büyümeye devam etmesi üzerine oluştuğu sanılır. Adet gecikmesi ile fark edilen bu kist her hangi bir tedavi gerektirmez. Bir sonraki adet döneminde kaybolacaktır.
   • İnklüzyon kisti: Uzmanlara göre yumurtalık kanserinin habercisi gibi görülse de henüz kanıtlanmış değildir. Herhangi bir belirtisi yoktur,cerrahi rahim operasyonları sırasında rastlanır.
   • Gebelik luteoması: Hamilelik sürecinde görülür. Hastaların bir kısmında rastlanır. Erkeklik hormonu nedeniyle tüylenmeye neden olur .Hamilelik bitiminde düzelecektir.
   • Korpus luteum kisti: Yumurtlamadan sonra yumurta hücresinin dokusu korpus luteum dokusuna döner. Bu dokunun görevi hamilelik başlangıcında düşük riskini önlemektir.
   • Teka-lutein kisti: Hormon salgısının fazlalığıyla alakalı olarak görülür. Sağ ve sol kasıkta aynı anda olur. Bazı vakalarda cerrahi operasyon gerekebilir.
   ]]>
   Çocuklarda Kasık Fıtığı https://www.kasik.gen.tr/cocuklarda-kasik-fitigi.html Wed, 05 Dec 2018 10:35:48 +0000 Çocuklarda kasık fıtığı, Fıtık karın içerisindeki bağırsaklar gibi organların karın duvarından dışarı çıkmasına denir. Çocuklarda kasık fıtığı bulunduğu yerde yumuşak bir kitle bulunur. Kasık bölgesinde ortaya ç Çocuklarda kasık fıtığı, Fıtık karın içerisindeki bağırsaklar gibi organların karın duvarından dışarı çıkmasına denir. Çocuklarda kasık fıtığı bulunduğu yerde yumuşak bir kitle bulunur. Kasık bölgesinde ortaya çıkan fıtığa kasık fıtığı denilir. Çocuklarda anne rahminde iken yumurtalıkları erkeklerde testis,kızlarda over karın içerisinde böbreklere yakın yerleşmektedir. Anne karnında bebek gelişmesiyle birlikte fıtık kasıklara doğru iner. Erkek çocuklarda yumurtalığı torbaya inerken beraberinde periton ismi verilen karın içini kaplayan zardan oluşan bir keseyi kasık kanalına doğru sürükler. Bu şekilde kanal kapanamaz ve içinde bulunan kese fıtık oluşumuna yol açabilir. Kız çocuklarında ise aynı kanaldan rahim bağları geçmektedir. Birbirine benzeyen bu mekanizmayla kasık kanalında zardan bir kese oluşur. Doğumda var olan bu kese çok ince olduğundan fark edilmez lakin içine bağırsaklar gibi bir organ girdiğinde aile tarafından fark edilip doktora götürülür. Kız çocuklarına oranla erkek çocuklarda kasık fıtığı daha çok görülür. 

   Çocuklarda görülen kasık fıtığının yetişkinlerdeki gibi kendini zorlamayla alakası yoktur. 
   Çocuklarda kasık fıtığı genellikle genetik faktörler sebebiyle oluşur. Çocuklarda kasık fıtığı kasık da yada torbada kendini zorladığı yada ağladığı sırada şişlikle kendini gösterir. Bu zorlamaya bağlı oluştuğunu göstermez. Bazen çocuklar sırt üstü yattığında fıtık kesesi küçülüp görünmez. Aslında fıtık kesesi vardır sadece gözle görülmesi çok mümkün olmaz. Yumuşak bir baskıyla karın içine fıtığı göndermiyorsanız bu fıtığa boğulmuş fıtık denir. Çocuklarda huzursuzluk, ağrı, kusma ortaya çıkabilmektedir. Devam eden boğulmuş fıtık vak'alarında zamanla iştah kaybı, karın şişliği ve dışkı yapamama gibi sorunlar ortaya çıkar. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalındığında vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir çünkü fıtık boğulması nedeniyle bağırsakları besleyen damarlar sıkışır ve bağırsak çürümesine neden olur. Acil cerrahi operasyonlar gerektiren ve hayati önemi olan bir durumdur. 

   Çocuklarda kasık fıtığı erkek çocukta görülme oranı, Erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla kasık fıtığı görülme oranı fazladır. Her 100 çocuktan 2'inde kasık fıtığı görülmektedir. Çocuklarda kasık fıtığı tek sağ yada tek sol tarafta olabileceği gibi her iki tarafta olma olasılığı vardır. Erken doğan ve prematüre bebeklerde görülme olasılığı normal kilo ile doğan bebeklere göre 3 kat daha fazladır. Çocuklarda kasık fıtığı tanısı çoğunlukla ilk 6 ay içerisinde konulmaktadır. Hastalığın seyrine göre ileri yaşlarda görülme olasılığı da vardır. Sizde çocuğunuzda fıtık belirtisi görürseniz vakit kaybetmeden doktora götürüp muayene ve tahlillerini yaptırınız.

   Çocuklarda Kasık Fıtığı
   Çocuklarda kasık fıtığı tedavisi, Zaman kaybetmeden karın içi organların sıkışarak boğulması riskini engellemek için cerrahi ameliyat yapılması şarttır. En kısa sürede ameliyat yapılıp o bölgenin onarılması gerekir. Prematüre bebeklerde  anestezi riski sebebiyle 1-2 ay gözetim altında tutularak beklenir. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyatı yapacak cerrah kasık bölgesine küçük bir kesi açar ve fıtık kesesi onarılır. Onarılma işlemi sonrasında kendiliğinden eriyen dikişlerle yara kapatılır. Yaranın üzeri küçük bir pansuman ile kapatıldıktan sonra hastanın kendine gelmesi beklenir. Ameliyat sonrasında uzun etkili uyuşturucular kullanıldığı için ameliyat bölgesi bir süre ağrımaz devamında ağrı kesiciler ile ağrı hafifletilir.. Çocuklara ameliyattan kısa süre sonra sulu gıdalar verilmeye başlanır ve taburcu edilir. Ameliyat bölgesinde hafif şişlikler olabilir bu normaldir ve 1 kaç ay içerisinde kaybolur. Fıtığın tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Çocuk iyileştikten sonra normal hayatına dönebilmektedir.
   ]]>
   Kasıkta Kıl Dönmesi https://www.kasik.gen.tr/kasikta-kil-donmesi.html Thu, 06 Dec 2018 07:17:58 +0000 Kasıkta kıl dönmesi, toplumda giderek artan bir problem haline gelmiştir. Kıl dönmesi, kıl kökünden çıkarken yolundan şaşıp ters dönmesi ve ters yönde deri altından kıvrılarak uzamaya devam etmesidir. Kasıkta kıl dönmesi Kasıkta kıl dönmesi, toplumda giderek artan bir problem haline gelmiştir. Kıl dönmesi, kıl kökünden çıkarken yolundan şaşıp ters dönmesi ve ters yönde deri altından kıvrılarak uzamaya devam etmesidir. Kasıkta kıl dönmesi ilk izlenim olarak kendini sivilce şeklinde göstermektedir. Fakat sonrasında durumun basit bir sivilceden kaynaklı olmadığı açığa çıkmaktadır. Kasıkta kıl dönmesi hastalık sahibine oldukça sıkıntılı bir süreç yaşatmaktadır. Kıl dönmesi hastalığı özellikle kuyruk sokumu bölgesinde kendini göstermektedir. Kasıkta kıl dönmesi genellikle ter yollarının enfekte olmasından kaynaklanmaktadır. Kasıkta ter bezleri iltihaplarından dolayı meydana gelen fistürlerin içine kıl girmesi ile kıl dönmesi problemi oluşmaya başlamaktadır.  Kasıkta kıl dönmesi erkeklere oranla kadınlarda daha çok gözlemlenmektedir. Bunun nedeni kadınların ağda kullanımının yaygın olmasıdır. Ağda kullanımı sırasında ağdayı kıl köklerinin tam tersine çekmek kıl dönmesi riskini çok daha fazla arttırmaktadır. Ağda her defasında kılı kökünden almaktadır. İç taraftan yani kökten tekrar uzayan kıllar yolundan şaşma ve kıl dönmesi oluşturma riski taşırlar. Bu nedenle ağda kullanmak riski arttırmaktadır. Deride kıl kökü dibindeki iltihaplanma, şişkinlik ve kızarıklık 1 hafta içerisinde iyileşme göstermedi ise mutlaka doktora gitmelisiniz.

   Kasıkta kıl dönmesi sebepleri:
   • Kasıktaki kıllar temizlenir iken yanlış yöntemler kullanmak
   • Çok dar kıyafetler tercih etmek
   • Gün içerisinde çok fazla oturmak
   • Çok terlemek
   • Çok sık, kalın ve güçlü vücut kıllarına sahip olmak
   Kasıkta kıl dönmesi belirtileri:
   • Deride kızarıklık ve tahriş olması
   • Kıl dönmesi olan bölgede sivilce görünümlü şişlik ve iltihaplanma
   • İltihaplanan bölgede devamlı akıntı olması
   • Akıntının kötü kokulu olması
   • Vücutta oluşan kaşıntılar
   • Kıl temizleme sırasında alınamayan deri altındaki kıllar
   Kasıkta Kıl Dönmesi
   Kasıkta kıl dönmesi oluşmaması için yapılması gerekenler:
   • Cımbız ile deri altındaki kılları çekmek
   • Mümkün olduğu kadar ağda kullanmamak.çünkü ağda kullanımı kılı kökünden alamadığında kılın yarıda kırılıp yolundan şaşması kıl dönmesi problemini tetiklemektedir.
   • Mümkün olduğunca kıl temizliklerinde kökten değil de yüzeysel kılları temizlemek fayda sağlayacaktır.
   • Kılların belli bir süre uzamasına izin vermek bu şekilde kılların aynı noktadan çıkmasına fayda sağlamaktadır.
   • Sert ve kalın kıl köklerine sahip olan kimseler ağda sonrasında limon suyu kullanmaları gerekmektedir
   • Ağda sonrasında kıl kökleri uzamaya yakın vazelin ve krem ile kasık bölgesi yumuşatılmalı böylelikle kıl, derinin yumuşaklığı sayesinde rahat çıkmaktadır.
   • Banyo sırasında kasık bölgesi yumuşak daireler çizerek keselenme yapılmalıdır. Keseleme işlemi vücuttaki ölü deriyi aldığı için kıl kökleri rahatça yüzeye çıkabilmektedir.
   ]]>
   Kasıkta Beze https://www.kasik.gen.tr/kasikta-beze.html Thu, 06 Dec 2018 17:14:10 +0000 Kasıkta beze, herkeste görülebilecek bir durumdur. Fakat genellikle ileri yaştaki insanlarda meydana gelmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelen bu durum son derece ciddi durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu Kasıkta beze, herkeste görülebilecek bir durumdur. Fakat genellikle ileri yaştaki insanlarda meydana gelmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelen bu durum son derece ciddi durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kasık üzerinde oluşan beze en kısa zamanda tıbbi olarak muayene edilmelidir. Aksi durumlarda oluşacak kötü huylu bir tümör bile kasıkta beze oluşumuna neden olacaktır. Kasıkta beze, hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı düzeyde meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise hem kadınlarda hem de erkeklerde kasık bölgesinde yoğun olarak lenf bezi bulunmaktadır. İnsan vücudunun bazı bölgelerinde lenfler yoğun olarak bulunur. Bu nedenle bezeler daha çok lenf bezlerinin biraz daha yoğun olduğu yerlerde oluşum gösterir. Kasık bölgesinde yoğun olarak bulunan lenf bezleri, normal durumlarda hiçbir şekilde ele gelmezler. Fakat anormal durumlarda insanlarda meydana lenf bezi şişmesi ya da lenf bezi iltihaplanması durumunda direk olarak kasıkta beze oluşumu meydana gelmektedir. Kasıkta oluşan bezelerin çok büyük bir kısmı bu duruma bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumun haricinde ayrıca insanlarda daha birçok nedene bağlı olarak kasıkta beze oluşumu meydana gelir. Bu gibi durumlarda kişinin dikkat etmesi gereken en önemli durum kasıkta oluşan bezenin herhangi bir şekilde ağrıya ya da yakınlarındaki organlarda ağrıya neden olup olmamasıdır. Ağrılı olan bezeler biraz daha ciddi sorunlara neden olacağı için biraz daha dikkat edilmesi iyi olacaktır. 

   Kasıkta beze neden oluşur

   Kasıkta oluşan bezelerin birçok oluşum nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin tümünü burada yazamasak bile insanlarda en çok görülen nedenleri şu şekilde açıklayabiliriz. 

   Kullanılan tıbbi ilaçlar: Özellikle uzun süreli kullanımı olan tıbbi ya da bitkisel ilaçlar lenf bezlerine etki ederek kasık bölgesinde beze oluşumuna neden olabilir. Bunun yanı sıra ayrıca insanlarda bu ilaçlar vücutta sıvı birikimine neden olarak bu bölgelere vurabilir. 

   Bazı cilt hastalıkları: Her zaman kasık üzerinde oluşmuş olan bezeler için dahiliye hastalıklarını düşünmek tabi ki son derece yanlış olacaktır. Bazen insanlarda meydana gelen cilt hastalıkları da bu bölgelerde beze oluşumuna neden olmaktadır. 

   Viral enfeksiyonlar: İnsan vücuduna girmiş olan bazı viral enfeksiyonlar, ilk olarak vücutta bazı problemlere neden olsa bile kişilerde daha sonradan kasıkta beze oluşumuna neden olabilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum söz konusuysa kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan kasıkta beze sorunu, müdahale edilmediği zaman çok daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. 

   HIV virüsü: İnsanlarda kimi zaman cinsel yollarla bulaşan, kimi zaman da kan yoluyla bulaşan HIV virüsü, direk olarak kasıkta beze oluşumuna neden olmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu durum oldukça büyük sorunlara neden olabileceği için tedavisi şarttır.
   Kasıkta Beze
   Bunların yanı sıra: İnsanlarda üst solunum yolu hastalıkları, kişide ottoimmün hastalıklarının olması, diğer kötü huylu hastalıklar, kasık fıtığı ve kasık bölgesine alınan travmalar bu gibi durumlara yol açabilir. 

   Kasıkta beze nasıl belirtilere neden olur
   • Kasıkta oluşmuş olan bezeler, direk olarak insanlarda kasık bölgesinde şişme etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik sabit olduğu gibi günden güne artış da gösterebilmektedir. 
   • Kişilerde sık sık gece terlemesi problemleri ortaya çıkar. Bu problemler direk olarak kişilerde uykusuzluğa neden olurken aynı zamanda diğer hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olur. 
   • Sürekli olarak yorgunluk sorunu da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kişi günlük yaşantısında da sorunlarla karşılaşacaktır. 
   • Ç]]> Kadınlarda Kasık Fıtığı https://www.kasik.gen.tr/kadinlarda-kasik-fitigi.html Thu, 06 Dec 2018 18:19:29 +0000 Kadınlarda kasık fıtığı, genellikle gebelik döneminde karın duvarında yırtıklar oluşmasından kaynaklanmaktadır. Kadınlarda kasık fıtığı, karın duvarındaki yırtıktan veya delikten çıkan iç organların deri altında Kadınlarda kasık fıtığı, genellikle gebelik döneminde karın duvarında yırtıklar oluşmasından kaynaklanmaktadır. Kadınlarda kasık fıtığı, karın duvarındaki yırtıktan veya delikten çıkan iç organların deri altında şişlik oluşturmasıdır. Kadınlarda kasık fıtığına her yaştan kadında rastlamak mümkündür. Bazı durumlarda kasık fıtıkları bebeklerde de gözlemlenebilmektedir. Kadınlarda kasık fıtığı ayağa kalktıkları anda kolayca içeri girmektedir. Fakat zaman ilerledikçe fıtık kendini iyice gösterir ve artık kaybolmamaya başlar. Kasık fıtıkları bazı hastalarda karın ağrısı ve karında şişliklere yol açmaktadır. Karın bölgesinde zaman zaman ağrılar hissedilmesi elle karın yoklandığında bir bölgede şişlik hissedilmesi fıtık belirtisi olabilmektedir. Kadınlarda tüm kasık fıtıkları doğumsal veya sonradan çıkan zayıf noktalardan oluşmaktadır. Kadınlarda kasık fıtığı bazen fazla kilolar sebebiyle de oluşmaktadır.  Karın bölgesindeki fazla kilolar yırtılmalara ve karın duvarında zayıflık oluşmasına sebep olmaktadır. Kasık fıtıkları egzersiz veya spor yapmakla iyileşme göstermez. Fıtıklar oluştuktan sonra iyileşme imkanı yoktur. Kilo vermek veya diğer alınan önlemler kasık fıtığının yok olmasına fayda sağlamaz. Ayrıca kadınlarda kasık fıtıklarını ihmal etmekte doğru olmaz. Kasık fıtıkları zamanla ilerleyerek kişide daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Kişide fıtık tanısı konduktan sonra doktorun belirlemesi ile cerrahi müdahale sonucunda fıtık alınmaktadır.

    Kadınlarda kasık fıtığının ortaya çıktığı durumlar:
    • Ayağa kalkınca ve ayakta iken fazlaca yorulunca
    • Öksürme anlarında
    • Ikınma anlarında
    • Hapşırma anlarında
    • Ağır kaldırarak zorlanma yaşadığında
    Kadınlarda kasık fıtığı neden oluşur:

    Karın duvarındaki fıtıkların hemen hemen hepsi kasık fıtığıdır. Öyle ki bu oran % 90 lık bir oran taşımaktadır. Kasık fıtıkları doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması sonucunda oluşmaya başlar. Kasık kanalının kapanmaması kadınlarda yaşamın ilerleyen yıllarında daha belirgin bir şekilde açığa çıkmaktadır. Bazı kasık fıtıkları ağır kaldırma, doğum, hamilelik veya zorlanma sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda bu gibi durumların adelesinde yırtılmaya neden olmaktadır. Karın duvarındaki güçlü adeleler bağırsakları korumaktadır. Fakat karın duvarında herhangi bir zayıflık oluştuğunda bağırsak dışa doğru balonlaşır. Kadınlarda kasık fıtığı mutlaka cerrahi müdahale gerektirmektedir.
    Kadınlarda Kasık Fıtığı
    Kadınlarda kasık fıtığı riskleri:

    Kadınlarda kasık fıtığı ilk oluşum dönemlerinde kolayca karın içerisinde kaybolabilmektedir. Fakat zaman geçtikçe uzanma anlarında elinizle içeri doğru ittiğinizde bile karın içine girmez. Bunun sebebi fıtık içindeki bağırsaklardır. Bağırsaklar fıtık oluşan bölgede karın yırtığı olan bölgeye sıkışarak o bölgede şişkinliğin çoğalmasına neden olmaktadır. Sonrasında ağrılar oluşur ve boğulmuş fıtık denilen fıtık hastalığında boğulan kısım arasında bağırsaklarda yer alabilir bu neden le acil ameliyat durumu oluşabilmektedir. Kadınlarda kasık fıtıkları oluştuğunda ihmal edilmeden müdahale edilmesi kişi sağlığına fayda sağlayacaktır.
    ]]>
    Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/gebelikte-sag-kasik-agrisi.html Fri, 07 Dec 2018 11:20:30 +0000 Gebelikte sağ kasık ağrısı, Hamilelik sürecinde farklı sıkıntılar ve rahatsızlıklar yaşayacağı bir dönemdir. Anne adaylarında sıklıkla karşılaşılan bir diğer problem hamilelikte sağ kasık ağrısıdır. Hamilelik dön Gebelikte sağ kasık ağrısı, Hamilelik sürecinde farklı sıkıntılar ve rahatsızlıklar yaşayacağı bir dönemdir. Anne adaylarında sıklıkla karşılaşılan bir diğer problem hamilelikte sağ kasık ağrısıdır. Hamilelik döneminde kasık bölgesinde rahatsızlık hissi ve kasılmalar oluşması sebebiyle, anne adayı huzursuz olur. Ortalama olarak neredeyse bütün anne adayları kasık ağrısı problemiyle karşılaşır. Gebelik sürecinde yaşanan bu kasık ağrısı düşük olma riski var demek değildir. Kasık ağrısına eşlik eden lekelenme ve kanama bulguları var ise düşük riski var demektir. Böylesi bir durumla karşılaşan kişinin vakit kaybetmeden doktora gidip önlem alması gerekir. Genel olarak görülen hamilelikte sağ kasık ağrısı şikayetleri gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkar ve bu ciddi bir durum değildir. Rahmin büyümesi ile etrafındaki bağların gerilmesine bağlı olarak kasık ağrıları hissedilir. Hamileliğin ilk 6 ve 8 haftasına denk gelen sürede kasıklarda ağrı hissedilir. İlk gebelik yaşayan kadınlarda bu durum daha erken başlamaktadır. İlk hamileliklerde daha şiddetli ağrılardan şikayetçi olunur. İlk gebeliğin sonrasındaki gebeliklerde ise bu ağrı hissedilir şekilde daha azdır. Daha sonraki gebeliklerde karnın büyümesi, ağırlaşması ve rahimdeki kasılmalar başlaması sebebiyle meydana gelir. Hamilelikte sağ kasık ağrısı rahim büyümesinin hızlanması sonucunda 3. ayda daha yoğun ve şiddetli bir şekilde kasık ağrıları başlamaktadır. 

    Gebelikte sağ kasık ağrısı nedenleri, Hamilelik sürecinin başlamasıyla birlikte kasıklarda hissedilen ağrı ve karında sertleşme yada kasılma gibi benzeri şikayetler ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte sağ kasık ağrısı bu şekilde yorumlanabilir. Bu durum hamilelik başlangıcında veya 6. ayın sonrasında normal kabul edilir. Anne adayının karnının sertleşmesi gün içerisinde çok sık tekrarlıyor olması erken doğum belirtisi olabilir. Anne adayının hamilelik süresince doktoruyla irtibat halinde olması yaşadığı bu ağrıların sıklıklarını tarif ederek bir problem olup olmadığını kontrol altında tutabilir. Hamilelikte sağ kasık ağrısı yaşanan gebenin bu sıkıntının yanı sıra lekelenme, su gelmesi, kanama, idrar yapılan sırada yanma hissi ateş gibi belirtiler ile birlikte görülüyorsa doktora gitmek gerekir. Doktorun erken doğum sancısı olup olmadığı yada bu kasılmaların yalancı doğum sancılarının olup olmadığı hakkında kişiyi bilgilendirir. Gerekli gördüğü takdirde tedavi uygulayabilir. Çoğu zaman karşılaşılan hamilelikte sağ kasık ağrısı tedavi gerektirmeyen sancılardır. Doğum sonrasında bu problem kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir. Round ligament ağrısı diye bilinen bir rahatsızlık hamilelikte karşılaşılabilir. Hamileliğin 3 yada 4. aylarında ortaya çıkan bu rahatsızlık karında yada kasıklarda bıçak saplanmış gibi şiddetli ağrılar görülür. Bu sıkıntı genellikle hamilelikte sağ kasıkta görülür. Yaşanan bu ağrılar yatakta dönerken, öksürürken, ani hareketler yaparken ortaya çıkar. Bu ani ve beklenmeyen hareketler rahmin çevresindeki bağların gerilmesine veya kasılmasına sebep olduğu için hissedilir. Bu ağrılar kısa süreli ağrılarda ve tedavi gerektirmez lakin 1 dakikayı aşar yada beraberinde başka belirtiler eşlik ederse doktora gitmeniz gerekir.

    Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı
    Gebelikte sağ kasık ağrısına iyi gelecek yöntemler

    Hamilelik sürecince ani hareketler yapmamaya dikkat etmek gerekir. Anne adayının yeterince dinlenmesi ve uyuması gerekir. Gebe kişi pozisyon değiştirirken yavaş ve dikkatli bir şekilde hareket etmelidir. Günlük sıvı alımına dikkat etmesi gerekir. Hamilelik sürecince cildin elastikiyetini kaybetmemesi için suya ihtiyacı vardır. Hamileliğe uygun yapılan egzersiz hareketleri hamilelikte sağ kasık ağrısı riskini azaltır. Sık sık banyo veya ılık duş yapmakta size iyi gelecektir. Uyurken yatakta dizlerinizi karnınıza doğru çekmek yada ağrı olan tarafın ters yönüne yatmak ağrı olan bölgeyi bir nebze olsun]]> Kasık Kaşıntısı https://www.kasik.gen.tr/kasik-kasintisi.html Sat, 08 Dec 2018 06:53:22 +0000 Kasık kaşıntısı, insanlarda herhangi bir şekilde cinsiyet ve yaş farkı olmadan görülen bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu durum, bir süre sonra kişilerde çok ciddi rahatsızlıklara neden olur. İnsanlarda ya Kasık kaşıntısı, insanlarda herhangi bir şekilde cinsiyet ve yaş farkı olmadan görülen bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu durum, bir süre sonra kişilerde çok ciddi rahatsızlıklara neden olur. İnsanlarda yaşam kalitesinin oldukça olumsuz etkilenmesine neden olan bu durum kontrol altına alınması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Doğru önlemler alınması durumunda basit bir şekilde kasık kaşıntısı önlenebilir. Özellikle bu sorunu yaşayan kişilerin, kasık kaşıntısına neden olan durumları dikkate alarak bu durumlardan kaçınmaları sayesinde kasık kaşıntısı engellenebilir. Kasık kaşıntısının ciddi ve basit olmak üzere çok büyük nedenleri bulunmaktadır. Bu sorunu birçok zaman doktora gitmeden kendiniz de engelleyebilirsiniz. Bunun için yazımızın devamını okumaya devam edin. Kasık kaşıntısı, sadece kaşıntı olarak değil, beraberinde daha birçok farklı belirti göstererek kişilerde kendisini göstermektedir. Göstermiş olduğu belirtiler de insanlarda rahatsızlıkların artmasına neden olmaktadır. Eğer sizlerde de kasık kaşıntısıyla birlikte aşağıdaki belirtiler görülüyorsa bu durumlarda bazı önlemleri almanız sizler için çok büyük faydalar sağlayacaktır.

    Kasık kaşıntısı ne gibi belirtilerle ortaya çıkar
    • İnsanlarda meydana gelen kasık kaşıntıları, direk olarak beraberinde kızarıklıkları da meydana getirmektedir. Kaşıntıdan kaynaklanmasa bile bazı insanlarda kaşıma etkisiyle bu sorun ortaya çıkmaktadır. Eğer sizlerde de kasık kaşıntısı sorunu meydana geliyorsa bu bölgeleri ya hiç kaşımayan ya da çok hafif bir şekilde cildinize zarar vermeden kaşımaya çalışın.
    • Kasık kaşıntısı, özellikle yaz aylarında bazı insanlarda da ciddi olarak yanma hissine neden olmaktadır. Yanma hissiyle birlikte kişilerde meydana gelen şiddetli kaşıntı, belli bir süre sonra ciddi olarak sorunların meydana gelmesine neden olur. 
    • Bazen kaşıntıya neden olan hastalık ya da diğer durumlar, bu bölgelerde cilt renginin de değişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle morarma durumu çok sık karşılaşılan kasık kaşıntısı belirtilerindendir. 
    • Son olarak kasık kaşıntısı sorununun insanlarda ciddi olarak döküntülere neden olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kişi egzersiz yaparken bacakların sürtünmesinden dolayı bu döküntüler artacaktır. 
    Kasık Kaşıntısı
    Kasık kaşıntısı nedenleri nelerdir

    Sabun ve deterjanlar: Kasık kaşıntısı olan insanlarda özellikle duş sonrasında tam olarak iyi bir şekilde durulanamama nedeniyle bu bölgelerde sabun kaşıntısı meydana gelebilir. Bu kalıntılar ciltte tahrişe neden olarak ciddi olarak sorun oluşumuna neden olmaktadır. Bazen bu kalıntılar yeni yıkanmış olan kıyafetler üzerinde de bulunabilmektedir. Bunun için kıyafetlerinizi ve özellikle iç çamaşırlarınızın çok iyi durulanmasına özen gösterin

    Yün ve naylon çamaşırlar: İnsanlarda kalitesiz olarak alınan bu iç çamaşırlar direk olarak kasık kaşıntısı oluşumuna neden olmaktadır. Bunun için sizlerde iç çamaşırlarınızı biraz daha kaliteli seçebilirsiniz. Kesinlikle yün ve naylon çamaşırlar kullanmayın. Bu çamaşırlar yerine ipek çamaşırlar kullanmanız önerilir. 

    İshal ve kabızlık: Genellikle viral enfeksiyonlardan kaynaklanan bu durumlar insanlarda sadece kasık kaşıntısı değil aynı zamanda şiddetli ağış kaşıntısına da neden olabilmektedir. 

    Aşırı stres: Birçok zaman iş hayatında ve eğitim hayatında meydana gelen stresli durumlar bu gibi kaşıntıların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum var ise kesinlikle üzerinizdeki stresi atmalısınız. 

    Cilt hastalıkları: İlk başta egzama ve mantar hastalığı olmak üzere birçok cilt hastalığı insanlarda bu gibi kasık kaşıntısı sorunlarına neden olmaktadır. Eğer sizlerde de kasık kaşıntısı varsa]]> Kasık Şişmesi https://www.kasik.gen.tr/kasik-sismesi.html Sun, 09 Dec 2018 01:08:48 +0000 Kasık Şişmesi, karnın bitip bacakların başladığı yerdeki alana kasık denir. Kasık bölgesinde meydana gelen sıvı birikmesi veya iltihaplar da kasık şişmesine neden olabilmektedir. Kasıkta meydana gelen şişlik
    Kasık Şişmesi, karnın bitip bacakların başladığı yerdeki alana kasık denir. Kasık bölgesinde meydana gelen sıvı birikmesi veya iltihaplar da kasık şişmesine neden olabilmektedir. Kasıkta meydana gelen şişlik yumru şeklinde veya yumuşacık bir kitle gibi olabilmektedir. Bazı kasık şişmeleri hassas olmakla birlikte ağrılı da olabilmektedir. 

    Erkeklerde kasık şişmesi skrotum içinde, skrotum (testis torbası) veya testislerde şişmeye yol açabilir. Kasık şişmesi genellikle fıtık, travmalar, kas çekilmeleri, ciddi enfeksiyon, testis torsiyonu, enflamasyon, malignite (malign tümörü) gibi çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak çıkmaktadır. Bazı durumlarda ise kasık şişmesi hafif alerjik tepkimelerde olduğu gibi- hızlı bir şekilde başlayıp aniden yok olabilir. Kasık şişmesi, cinsel yollarla bulaşabilen bir hastalıktan dolayı zaman içinde gelişip ek belirtileriyle birlikte daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Erkeklerde testis kanseri gibi çok ciddi hatta yaşamı tehdit edebilen bir hastalığın da habercisi olabilir. Özellikle erkelerde görülen kasık şişmeleri ciddiye alınmalıdır ve en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna, uzman bir hekime Genel Cerrahi gidilmelidir.

    Kasık Şişmesi Nedenleri

    Lipom adı verilen yağlı bir büyümeden tutun da fıtıklara kadar birçok neden dolayı kasık şişmesi oluşabilir. Kasıklardaki lenf düğümlerinin şişmesi, bulaşıcı hastalıklar, kanser veya testis dönmesi gibi çok ciddi hastalıklardan dolayı da kasık şişmesi oluşabilir. 

    Enfeksiyondan Kaynaklanan Kasık Şişmesi
    • Apse
    • Epididimit (testis iltihabı)
    • Bacaklarda oluşan enfeksiyon
    • Selülit (cilt enfeksiyonu)
    • Genital herpes
    • Bel soğukluğu
    • Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
    Diğer Yollardan Kaynaklanan Kasık Şişmesi
    • Kist
    • Testis kanseri
    • İlaç reaksiyonu
    • Alerjik reaksiyon
    • Kasık fıtığı
    • Lenfatik obstrüksiyon
    • Lipom
    • Bölgede oluşan kas çekmesi veya gerginlik
    Hidrosel (testis iltihabı)
    Testis torbasında su toplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hidroselin ilk belirtisi olarak 1-2 testis aniden şişer. Hidrosel fazla ağrıya neden olmasa da testis torbalarının ağırlaşmasından dolayı kişide ağrı oluşabilir. Aspirasyon veya sklerozan ajan damlatmalarıyla hidrosel kasık şişmesi geçirilebilir. Bazı kişiler ise tedaviye bile ihtiyaç duymayabilir.

    Testis torsiyonu
    Kasık bölgesinde yüklenen bir ağır işin sonunda ortaya çıkıp çok ağrılı olabilen bir rahatsızlıktır. Ağrı hissedilir hissedilmez doktora gidilmeli ve cerrahi müdahale uygulanmalıdır. 6 saatler testislerin çözülmesiyle kurtarılabilir. 

    Kasık Şişmesi
    Böbrek taşları
    Böbreklerde küçük kristal şekilde taşların oluşmasıyla böbrek taşları oluşur ve böbrek taşı olan kişiler idrar çıkarırken bu böbrek taşları kasıklarda çok ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Etkili intravenöz veya oral sıvılar, ağrı kesiciler, bulantı önleyici ilaçlar öncelikle uygulanan tedavi yöntemidir. Sistoskopi veya diğer cerrahi müdahaleler ile kendiliğinden kaybolmayan böbrek taşlarının alınması gerekir.

    Kasık bölgesinde yaralanma (kasığa doğrudan darbe)
    Kasığa alınan doğrudan bir darbe maalesef ki hassas olan kasıkta birçok hasara ve ağrıya neden olabilmektedir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda ise kasık şişmesi görülebilmektedir. Kasık bölgesindeki yaralanmalardan kaynaklı kasık şişmelerinde dinlenme, sıcak kompres veya ağrı kesiciler ile tedavi yöntemi olarak uygulanır.
    ]]>
    Kasık Çekmesi https://www.kasik.gen.tr/kasik-cekmesi.html Sun, 09 Dec 2018 01:28:59 +0000 Kasık çekmesi, Çoğu zaman bölgede kasın üzerine fazla yük bindirilmesi sebebiyle oluşan bir problemdir. Kasıkta hafif derecede de olsa adele çekilmesi sonucu fazla gerilme sonrasında meydana gelir. Bölgenin aşırı derecede çal Kasık çekmesi, Çoğu zaman bölgede kasın üzerine fazla yük bindirilmesi sebebiyle oluşan bir problemdir. Kasıkta hafif derecede de olsa adele çekilmesi sonucu fazla gerilme sonrasında meydana gelir. Bölgenin aşırı derecede çalıştırılmasında kasık çekilmesi problemine yol açar. Sağ kasık çekmesi oluşan kişiler genellikle spor yapan kişilerdir. Bu kasık çekilmesi sorununda güç kaybı yaşanmaz lakin acı hissedilir. Bu acıyı hisseden kişiler ağrının sebebinden emin olmayabilirler. Çünkü kasık çekmesiyle, fıtık aynı belirtilerle ortaya çıkar. Kişi bölgede şişlik varsa bunun çekilme değil fıtık belirtisi olduğunu anlayabilir. Yapılacak en doğru karar vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmaktır. Rahatsızlığın adı konulunca tedavi ve sonrasındaki aşamalar daha belirgin hale gelir ve kişinin aklında soru işareti kalmamış olur. Kasık çekmesi rahatsızlığı fiziksel aktiviteleri fazla yapan ve sporla uğraşan kişilerde daha çok görülür. Kasık çekmesine bağlı olarak görülen ağrı o kadar şiddetli olur ki kişinin hareket etmesine bile imkan vermez. Bu durumda belirlenen tedaviyle birlikte yatak istirahati gerekir.

    Kasık çekmesi nedenleri, Bu sorun büyük çoğunlukla kasıktaki kasların veya yakınlaştırıcı kasların yoğun bir şekilde zorlanması sonucunda ortaya çıkar. Bölgede bulunan gerilmeye bağlı olarak iltihaplanmalar oluşur. Kası çekilmesi durumlarında fiziksel fonksiyonlarını yerine getiremediği gibi yürümeye de yeterli enerjisi bulunmaz. Kasık çekmeleri derece derecedir. En üst derecesi 3. derecedir ve en fazla acı veren kademedir.
    Kasık Çekmesi
    Kasık çekmesi tedavisi, Kişi gerçekten tamamen iyileşmek istiyor ise tüm faaliyetlerini bırakarak dinlenmesi gerekir. Kasık çekmesinde yatak istirahati şarttır. Bu süre içerisine bölgeye yapılacak olan buz tamponları ağrıyı hafifleteceği gibi kasık çekilmesine iyi gelecektir. İlk 24 saat buz uygulanması önemlidir. Kasık çekmesiyle birlikte bölgede şişlik varsa buzlu komplekse devam edilir. Bu bölgeyi yüksekte tutmak ve doktorun tavsiye ettiği elastik bandajlardan kullanmak gerekir. Ilık bir banyo yapmanızda size iyi gelecektir. Doktorun önerdiği ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar da iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Uzmanın önereceği bazı egzersiz ve esneme hareketlerini yapmadan önce vücudunuzu yavaş yavaş ısıtın. Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durun. Unutmayın ameliyat kasık çekmesi sorununda çözüm değildir.
    ]]>
    Erkeklerde Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/erkeklerde-kasik-agrisi.html Sun, 09 Dec 2018 20:04:37 +0000 Erkeklerde Kasık Ağrısı, erkeklerde en sık olarak ortaya çıkan şikayetlerden biriside kasık ağrısıdır ve birden fazla nedeni olabilmektedir. Erkeklerde meydana gelen kasık ağrısı, özellikle kasığa ait bir hastalık olarak Erkeklerde Kasık Ağrısı, erkeklerde en sık olarak ortaya çıkan şikayetlerden biriside kasık ağrısıdır ve birden fazla nedeni olabilmektedir. Erkeklerde meydana gelen kasık ağrısı, özellikle kasığa ait bir hastalık olarak ortaya çıkan kasık fıtığı nedeni ile meydana gelebileceği gibi, aynı zamanda lenf bezlerinde yaşanan iltihaplanma durumu ile de gelişebilmektedir. Bunların dışında idrar yollarına ait olan patolojiler, kaslarda ortaya çıkan gerginlikler ya da yırtılmalarda, kalça veya omurga kemiğinden kaynaklı olan eklem sorunlarında erkeklerin kasık ağrısı problemleri gözlemlenebilmektedir. Diğer bir kasık ağrısının sebebi de toplar damarlarda meydana gelen genişlemesinden dolayı oluşan varikosel problemlerinden kaynaklı olarak kasık ağrısı görülebilmektedir. Kasık fıtığı hastalığı özellikle erkeklerde bayanlara oranla en sık görülen rahatsızlıklardan birsidir. Ayrıca erkekte ortaya çıkan kasık fıtığının şiddeti de meydana gelen fıtığın büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. 

    Erkeklerde Kasık Ağrısı Yapan Durumlar Hangileridir, çoğunlukla kasık ağrısının sebeplerden biriside lenf bezlerinde ortaya çıkan iltihaplanma ve şişme durumundan yaşanabilmektedir. Ayrıca böbreklerde taş ya da kum problemlerinde ve idrar yollarında enfeksiyon vb. yaşanan problemlerde genellikle kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir. Bazen böbreklerdeki taşların hareket etmesi ve bu hareket sonucunda idrar yolunun tıkanmasından kaynaklı olarak kasıklarda ağrılara yol açabilmektedir. Aşırı spor yapan kişilerde çoğunlukla futbolcu ve uzun mesafe koşucularda sıklıkla rastlanılan kasık ağrılarının nedeni ise, spor sırasında meydana gelen kaslardaki yırtılmalar ve gerilmelerden dolayı aşırı kasık ağrısına neden olmaktadır. Kasık ağrısına neden olan diğer bir neden özellikle erkeklerde kısır kalmasına sebebiyet vermesinden dolayı önemsenmesi gereken hastalık ise varikoseldir. Varikosel hastalığı özellikle toplardamarın genişlemesi ile ortaya çıkan ve çoğunlukla erkeklerde sol kasıkta ağrıya neden olan bir hastalıktır. Ancak varikosel hastalığı çok basit bir cerrahi müdahale ile tedavisinin yapılması mümkündür, fakat erkekte kasık ağrısının sebeplerinin teşhisinin yapılabilmesi için hastanın hiç zaman kaybetmeden mutlaka uzman üroloji doktoruna başvurması gerekmektedir. 

    Erkeklerde Kasık Ağrısı
    Erkelerde Kasık Ağrısı Nasıl Geçer, öncelikle kasık ağrısının sebebi belirlenmelidir. Kasık ağrısının neden kaynaklı olarak meydana geldiği araştırıldığı zaman en sık karşılaşılan durum kasık fıtığıdır. Ancak erkekteki kasık fıtığı ilerlediği zaman şiş olan yer dışarıdan görülebilir. Ancak kasık fıtığı bu aşamaya gelinceye kadar erkek hastaya herhangi bir cerrahi işlem uygulanmaz. Çoğunlukla kasıktaki fıtıkta şişlik oluştuğu zaman cerrahi müdahale yapılmaktadır. Kasık fıtığı alındıktan sonra o bölgenin boş kalmaması için yağ bezesi ile takviye yapılır. Ayrıca bu bölgeye konan yağ bezesi yeniden kasık fıtığının nüksetmemesi için faydalıdır. Kasık ağrısına masaj yapılabilir, aynı zamanda bitkisel tedavi yöntemleri ile de tedavinin yapılması sağlanabilir. Ancak önemli sorunlar böbrek ve idrar yolları sebebi ile oluşan kasık ağrısında hastalığa göre tedavi şeklinin uygulanması daha doğru bir harekettir. 
    ]]>
    Tüp Bebek Transfer Sonrası Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/tup-bebek-transfer-sonrasi-kasik-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 03:19:25 +0000 Tüp Bebek Transfer Sonrası Kasık Ağrısı, tüp bebek özellikle doğal yol ile hamilelik elde edememiş olan çiftlerin kullandıkları yardımcı üreme yönteminden birisidir. Tüp bebek tedavisi çoğunlukla bazı aşamaları Tüp Bebek Transfer Sonrası Kasık Ağrısı, tüp bebek özellikle doğal yol ile hamilelik elde edememiş olan çiftlerin kullandıkları yardımcı üreme yönteminden birisidir. Tüp bebek tedavisi çoğunlukla bazı aşamaları kapsamaktadır. Erkek ve kadından alınan üreme hücreleri laboratuvar ortamında döllenme işlemi sağlandıktan sonra elde edilen embriyonun anne adayının rahim içine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Tüp bebek yöntemi özellikle kaynağı bilinmeyen kısırlık, sperm sayısının düşük olması, sadece erkekten kaynaklı olan kısırlık, hatta spermi olmayan erkeklerde en çok başarı elde edilen yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde bazen yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu yan etkiler çok nadir olarak görülmektedir. 

    Tüp Bebek İşleminde Kasık Ağrısı, bu tedavi için özellikle anne adayının üzerinde yoğunlaşma olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde anne adayı bütün aşamalarda baş rolü oynamaktadır. Tüp bebek transfer işlemi yapıldıktan sonra meydana gelen kasık ağrısının temel sebebi ise, yumurtaların uyarılması aşamasında ortaya çıkmaktadır. Çünkü yumurtaların uyarılması, daha sonra toplanması ve meydana gelen embriyonun transfer işleminin yapılmasından sonra kasık ağrıları anne adayını bazen rahatsız edebileceği gibi bazen de herhangi bir rahatsızlık teşkil etmez. 

    Tüp Bebek Yumurtalarının Uyarılmasında Meydana Gelen Kasık Ağrısı, bütün tetkikler yapıldıktan sonra anne adayının yumurtalarının uyarılma işlemine geçilir. Bu safhada anne adayına bazı hormon ilaçları verilerek daha fazla sayıda yumurta olgunlaştırma işleminin artışı sağlanmaktadır. Yumurta olgunlaştırılması için kullanılan ilaçların aslında herhangi bir yan etkisi mevcut değildir. Fakat anne adayında aşırı derecede sıvı toplanmasından kaynaklı olarak kasık ağrılarına sebep olabilmektedir. Meydana gelen bu yan etki özellikle anne adayının göbek bölgesinden alınan sıvı sayesinde oluşan kasık ağrıları kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. 

    Tüp Bebek Transfer Sonrası Kasık Ağrısı
    Tüp Bebek Transferi Sonrası Kasık Ağrısı Nedenleri, yumurta toplama işleminden sonra erkekten alınan spermler ile laboratuvar ortamında döllenme işlemi gerçekleştikten sonra embriyolar elde edilir. Çoğunlukla meydana gelen yumurtalar toplandıktan 5-7 gün içerisinde rahme yerleştirilmek üzere hazır duruma gelir. Daha sonra bu embriyolar anne adayının rahmine transfer işlemi özel tüpler kullanılarak gerçekleştirilir. Embriyo transferinden sonra anne adayı bir acı hissetmez, ancak işlemden sonra hafif bir lekelenme olur ve aynı gün kendiliğinden geçer. Fakat meydana gelen kasık ya da bel ağrısı olma olasılığı ihtimali daha fazladır. Bu nedenle Tüp bebek transfer işlemi sonrasında meydana gelen kasık ağrısı için doktorun önermiş olduğu ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. 

    ]]>
    Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/hamilelikte-kasik-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 10:16:23 +0000 Hamilelikte kasık ağrısı, daha hamileliğin başından itibaren etkili olabilir. Çünkü hamilelik kadının vücudunda hormonların değişmesine etki ettiği gibi, vücudunda fiziksel olarak değişimlere neden olmaktadır. Özellikle r Hamilelikte kasık ağrısı, daha hamileliğin başından itibaren etkili olabilir. Çünkü hamilelik kadının vücudunda hormonların değişmesine etki ettiği gibi, vücudunda fiziksel olarak değişimlere neden olmaktadır. Özellikle rahim büyümesi ve çevre bağların gerilmesiyle birlikte kasık ağrısı etkisi artmaya başlar. Bu etki hamileliğin başlangıcıyla birlikte görülebilir. Adet kanamasının gecikmesiyle birlikte hamilelikte kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Ağrı hamileliğin 6-8 haftasında daha belirgin olur. Ancak hamile kadınların hepsinde kasık ağrısı aynı zamanda başlamayabilir. Kasık ağrısının şiddeti de farklı olabilir. Bazılarında hamileliğin 3. ayından itibaren kasık ağrısı olabilir. Bu dönem rahmin hızla büyüdüğü bir süreçtir. Dolayısıyla kasık ağrısı daha bariz hissedilebilir. Kasık ağrısı kadının gebelik sayısıyla da orantılı olarak ortaya çıkabilir. İlk hamileliğini yaşayan kadınlarda kasık ağrısı daha erken zamanda başlayabilir. İlerleyen hamileliklerde daha çok karnın büyümesi, bebeğin ağırlığının artması ve rahim kasılmaları kasık ağrısına neden olabilir.

    Hamilelikte kasık ağrısı genellikle önemsiz, hamileliğe bağlı nedenlerden ortaya çıksa da, bazen altta yatan ciddi sorunlarda olabilir. Bu durumda kadınların tedavi edilmeleri gerekir. Kasık ağrıları çoğunlukla ani ve bıçak saplaması tarzında olur. Belirli aralıklarla gelir ve dinlenmeyle geçer. Bunların hamilelikten kaynaklandığı düşünülebilir. Ancak yine de kontrol edilmesinde yarar vardır. Dinlemeyle geçmeyen, şiddetli kasık ağrısı ise, kesinlikle ihmal edilmemelidir. Eğer hamilelikte kasık ağrısı vücudun başka alanların yansıyan ağrılara neden oluyorsa, gebelik dışı etkenler araştırılmalıdır. 

    Hamilelikte  kasık ağrısı ciddiye alınmalı mı

    Hamilelikte kasık ağrısının ortaya çıkması çeşitli nedenlerden olabilir. Bunların büyük çoğunluğu hamilelikten kaynaklanır. Hamilelikte hormonların  etkisiyle sindirimde yaşanan sorunlar, son aylardaki yalancı doğum sancıları birer kasık ağrısı sebebi olarak kabul edilir. Bu tür ağrıların hepsi dinlenme sonucunda geçecek özelliktedir. Buna rağmen doktora bilgi verilmelidir. Birde dinlenmeyle geçmeyen, şiddetli kramp tarzında gelen, beraberinde kanama ve pis kokulu akıntıya neden olan, kusma ve bulantı yapan, ateşin yükselmesine neden olan ve gebe kadını rahatsız eden kasık ağrıları vardır. İşte bunların ihmal edilmemesi gerekir. Bu şekilde olan kasık ağrısı idrar yolları enfeksiyonu, böbrek ve safra kesesi rahatsızlıkları, karaciğer problemleri gibi nedenlerden olabilir. Hamilelikte kasık ağrısı aynı zamanda karın ağrısına da neden olursa, ciddi sorunlara işaret ediyor olabilir. Kısacası hamilelikte kasık ağrısı nedeni ne olursa olsun ihmal edilmemeli ve doktor tarafından takip edilmelidir. Özellikle son aylardaki kasık ağrısı erken doğuma işret edebilir.
    Hamilelikte Kasık Ağrısı
    Hamilelikte kasık ağrısı tedavi edilmeli mi

    Kasık ağrısı hamilelik yüzünden ortaya çıkarsa genellikle tedavi edilmeden takip edilir. Hamile kadının kendini daha rahat hissetmesi için, sıkça dinlenme molası vermesi, kendini fazla yormaması gerekir. Hamilelik ilerledikçe oluşan kasık ağrısında dinlenme en iyi tedavidir. Ancak başka sağlık sorunlarının neden olduğu kasık ağrısında hamileliğe zararı olmayan tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer hamilelik nedeniyle tedavi edilemezse, doğum sonrasında tedavi gündeme gelir. Ancak kadının rahatlamasına yardımcı olacak bazı önlemler alınabilir.
    ]]>
    Gebelikte Sol Kasık Ağrısı https://www.kasik.gen.tr/gebelikte-sol-kasik-agrisi.html Tue, 11 Dec 2018 00:10:54 +0000 Gebelikte Sol Kasık Ağrısı, Anne adaylarında sık karşılaşılan bir problemdir. Gebelikte sol kasık ağrısı anne adaylarını genelde düşük tehlikesinden dolayı çok korkutur. Gebelikteki her sol kasık ağrısı düşük Gebelikte Sol Kasık Ağrısı, Anne adaylarında sık karşılaşılan bir problemdir. Gebelikte sol kasık ağrısı anne adaylarını genelde düşük tehlikesinden dolayı çok korkutur. Gebelikteki her sol kasık ağrısı düşük tehdidi demek değildir. Gebelikte sol kasık ağrısının yanında eğer anne adayında kanama, lekelenme gibi şikayetler varsa muhakkak anne adayı doktora müracaat etmelidir. Gebelikte sol kasık ağrısı hemen hemen bütün anne adaylarında rastlanan bir sıkıntıdır. Gebeliğin ilk haftalarında sık görülen sol kasık ağrısı anne adaylarını genelde korkutmaktadır. Anne adayları adetlerinin gecikmesinden itibaren sol kasıkta ağrı, sancı hissedebilirler bazı sol kasık ağrıları da büyük oranda önem arz etmektedir. Eğer gebelikte sol kasık ağrısı ile birlikte annede lekelenme ve kanama görülürse hastaneye yatış bile gerekebilir.

    Gebelikte sol kasık ağrısı nedenleri

    Gebeliğin ilk haftasında rahmin büyümeye başlaması ve rahim kaslarının gerilmesi sonucunda sol kasıkta ağrı hissedilebilir. Gebelikte sol kasık ağrısı ilk hamilelikte hamileliğin başlarında görülür. Daha sonraki doğumlarda genelde hamileliğin sonuna doğru rahim kaslarının gerilmesi, karnın büyümesi, bebeğin büyümesi sol kasık ağrısı neden olabilir. Gebeliğin üçüncü ayından sonra rahim büyümeye başladığı için daha şiddetli sol kasık ağrıları olabilir. Gebeliğin altıncı ayından sonra sol kasıkta ağrı ve kasılmaların olması normal kabul edilmektedir. Fakat bu ağrı ve kasılmalar gün içerisinde birkaç kez tekrar ediyorsa mutlaka doktor kontrole gidilmelidir. Çünkü erken doğum belirtisi olabilir. Gebelikte sol kasık ağrısının yanı sıra kasılmalar ve karında sertleşme olabilir bu kasılmaların ve sertleşmelerin sıklığı anne adaylarını korkutabilir. Anne adayları panikleme den doktora müracaat etmeli ve doktor tarafından gözetim altına alınmalıdır.

    Gebelikte sol kasık ağrısının yanı sıra kanama, karında sertleşme, kasılma, idrar yaparken yanma hissi, ateş, su gelmesi gibi şikayetler varsa, hamile bayan hemen bir doktora müracaat etmeli ve doktor tarafından yalancı sancı mı yoksa erken doğum başlangıcı mı olup olmadığı belirlenmelidir. Doktor eğer uygun görürsen anne adayına yatış yapıp tedavisine başlamalıdır. Bununla birlikte sol kasık ağrısı normal karşılanmakta birlikte rahmin büyümesi, rahim kaslarının gerilmesi ile artma gösterebilir. Ayrıca göbek çevresinde dışarıya doğru bir çıkıntı olabilir. Normalde bu çıkıntı doğum sonrasında ortadan kalkar. Fakat kalkmıyorsa göbek fıtığı düşünülerek Genel Cerrahi Uzmanına müracaat edilmelidir.

    Gebelikte round ligament (yuvarlak bağ ağrısı) tarzı dediğimiz ağrılar olabilir. Yuvarlak bağ ağrısı, genellikle gebeliğin 3-4. ayında bıçak saplanması tarzında olan şiddetli ağrılardır. Yuvarlak bağ ağrıları yatakta dönmek öksürmek ve ani hareketlerden sonra görülebilir. Ligament ağrıları genellikle bir dakika sürer sonra geçer. 
    Gebelikte Sol Kasık Ağrısı
    Gebelikte sol kasık ağrısı tedavisi

    Gebelikte yaşanan sol kasık ağrılarının özel bir tedavisi yoktur. Bu ağrıları azaltmak ve engel olabilmek için annenin yapması ve uygulaması gereken ayrıntılar vardır. tedavisinde sebebine yönelik doktor tavsiyesi doğrultusunda ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. 

    Bu ağrılardan kurtulmak için yapılması gerekenler
    • Ani hareketlerden kaçınılmalı, 
    • Dönüşlerde yavaş hareket edilmelidir. 
    • Eğer anne adayları aşırı şekilde yoruluyor ve dinlenmiyorsa yuvarlak bağ ağrılarında artış görülebilir. 
    • Anne adaylarının sık sık dinlenmesi, 
    • Dönüşlerini yavaş yapması, bu ağrıları hafifletecektir veya olmasını engelleyecektir. 
    Yuvarlak bağ ağrıları eşlik eden başka bulgular yoksa kendiliğinden geçeceği için çok önemsenmez. Ligament ağrılarda sıcak banyo yapmak, sol kasığa]]> Bebeklerde Kasık Fıtığı https://www.kasik.gen.tr/bebeklerde-kasik-fitigi.html Tue, 11 Dec 2018 12:59:02 +0000 Bebeklerde kasık fıtığı, çokça duyduğumuz ve rastladığımız bir olaydır. Bebeklerde kasık fıtığı anne karnındaki gelişim sırasında veya karın duvarında zayıf bir bölgenin var olduğunun göstergesidir. Bebek anne karn Bebeklerde kasık fıtığı, çokça duyduğumuz ve rastladığımız bir olaydır. Bebeklerde kasık fıtığı anne karnındaki gelişim sırasında veya karın duvarında zayıf bir bölgenin var olduğunun göstergesidir. Bebek anne karnından doğar doğmaz büyüme esnasında kız bebeklerinde yumurtalıklar karın içerisinde yer aldığından rahmin sabit olarak kalmasını sağlayan bağlardan biri kasık kanalından geçerek rahmin ters dönmesini engeller. Erkek bebeklerde ise testisler böbreklerin üzerinde oluştuğu için oluşur ve gelişir. Bebeklerde kasık fıtığı her iki kasıkta da şişlik oluşturabilir. Bazı durumlarda ise kasık fıtığından kaynaklanan şişkinlik sadece sağ yada sadece sol tarafta var olabilir. erken doğan bebeklerde anestezi risk taşıdığı için ameliyat süresi 2 ayı beklemelidir. 

    Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatları tamamen uyutularak yapılır. Kasıkta çok küçük bir kesi açılır ve hasarlı olan yer onarılır. Hasarlı olan yer onarıldıktan sonra deriyi eriyen dikişler ile kapatılır. Ameliyat sırasında uzun süreli uyuşturucular kullanıldığı için bebek uyandığı zaman duyduğu ağrı kontrol altına alınır. Bebeklerde kasık fıtığı anne karnında iken oluşum sırasında karın duvarının herhangi bir bölümünde zayıflık oluşmasından kaynaklanır. Bebek ağladığı zaman veya öksürme gibi zorlayıcı reflekslerle karşılaştığında kasıktaki fıtık şişerek kendini belli eder. Sırt üstü yattığında karın içerisine girerek kaybolur ve kendini göstermez. Bu durum bebek uzandığında fıtık kesesinin küçülerek kendini göstermez. Fakat ihmal edilen ve tedavisi ihmal edildiğinde fıtık giderek büyür ve uzandığı zamanda kendini belli edecek boyutlara gelir. Bebeklerde kasık fıtığı kız bebeklere oranla erkek bebeklerde daha çok gözlemlenir. Erken doğan ve zayıf bebeklerde kasık fıtığına daha çok rastlanır. Her 100 bebekten 3 tanesinde kasık fıtığına rastlanabilir. Kasık fıtığı tedavi edilmediği takdirde bebekte kısırlık oluşmasına sebep olabilir.

    Bebeklerde Kasık Fıtığı
    Bebeklerde kasık fıtığı ilerlemesini ve şişkinliğini arttıran hususlar:
    • Bebekte öksürme
    • Hapşırma anları
    • Kaka yapma sırasında bebekte oluşan ıkınma
    • Fazla ağlama
    • Karın basıncını arttıran diğer eylemler
    ]]>